Bucureşti şi Chişinău reafirmă parteneriatul strategic

I.S.
Politică / 23 mai

Bucureşti şi Chişinău reafirmă parteneriatul strategic

Ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, a avut consultări cu viceprim-ministrul, ministru al Afacerilor Externe al Republicii Moldova, Mihai Popşoi, cu ocazia prezenţei acestuia la Bucureşti pentru a participa la o serie de conferinţe internaţionale pe teme regionale de actualitate, informează un comunicat al MAE, relatează Agerpres.

Potrivit sursei citate, în cadrul discuţiilor, cei doi oficiali au reconfirmat relaţia specială, deosebit de strânsă, care există între România şi Republica Moldova şi au abordat aspecte curente ale relaţiilor bilaterale, cu accent pe acţiunile comune în curs şi pe sprijinul României pentru procesul de integrare europeană a Republicii Moldova.

Conform sursei, MAE informează că ministrul Emil Hurezeanu a reamintit interesul preşedintelui ales al României, Nicuşor Dan, ca una din primele sale vizite externe să fie la Chişinău. El a asigurat, de asemenea, cu privire la continuitatea şi soliditatea sprijinului pe care Guvernul României îl acordă aprofundării dialogului politic şi proiectelor de colaborare concretă cu Republica Moldova.

'Cei doi demnitari au trecut în revistă şi principalele repere actuale ale contextului regional, dominat de ameninţări de securitate şi de acţiuni ostile de natură hibridă. În acest context, ministrul Emil Hurezeanu a asigurat că România va continua să fie alături de Republica Moldova în procesul de reformă şi de consolidare a rezilienţei sale, precum şi de pregătire a accederii la Uniunea Europeană', precizează MAE.

Potrivit Agerpres, au mai fost abordate şi elemente legate de evoluţiile politice interne din Republica Moldova, în perspectiva alegerilor parlamentare programate pentru 28 septembrie, precum şi de procesul reglementării problemei transnistrene.

Ministrul român al Afacerilor Externe a mulţumit pentru sprijinul acordat de autorităţile de la Chişinău pentru buna derulare a alegerilor prezidenţiale în cele 64 de secţii de votare organizate de misiunile diplomatice ale României pe teritoriul Republicii Moldova.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. esti cel mai prost ministru de externe posibil.

    Ai facut rau Romaniei .

    Esti axat pe alt stapan. Neamt 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    avem la parteneriate strategice.......zilnic ne exprimam angajamentul,draga lozinca a comunistilor care-si luau angajamentul

    dar toti partenerii astia nu-s in realitate prea miscati de partenerul strategic roman 

    Hurezeanu nu a depasit etapa realizatorului de emisiuni de povesti politice de odinioara

    diplomatia e mult mai pragmatica,e cu realizari,nu cu vorbe 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    o imagine cat o mie de cuvinte,un om patruns de propria importanta,lipsit insa de substanta

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0550
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4541
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3926
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0107
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.7388

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb