Comisia de Stat pentru Reglementare în domeniul Energiei şi Apelor din Bulgaria (DKEVR) a aprobat majorarea preţului gazelor naturale cu 2,49%, de la 1 octombrie 2009, transmite Novinite.
Traicho Traikov, ministrul bulgar al Energiei şi Economiei, a declarat că Bulgargaz, compania de utilităţi deţinută de statul bulgar, are dificultăţi în colectarea banilor de la debitorii săi, acest fapt cauzând majorarea preţului gazelor naturale.
Preţul gazelor naturale în Bulgaria va ajunge la 374,13 leva/1.000 de metri cubi, fără TVA. În iunie 2009, DKEVR a anunţat reducerea preţului gazelor naturale cu 33,14% de la 1 iulie 2009, cea mai semnificativă scădere a preţului gazelor naturale în Bulgaria comparativ cu trimestrul precedent.
















































