Bursa de Valori Bucureşti se listează la categoria a doua, la cota proprie

Ş.C.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 27 mai 2010

Adrian Lupşan, "Intercapital Invest": "A fost decizia conducerii Bursei"

Conducerea Bursei de Valori Bucureşti a decis, ieri, că BVB va fi listată la categoria a doua a cotei proprii, unde sunt cotate deja 47 de companii autohtone, în timp ce restul de 21 de companii de pe piaţa reglementată sunt tranzacţionate la categoria întâi.

Consiliul BVB a luat această decizie deoarece Bursa nu îndeplineşte toate criteriile de admitere la categoria întâi a operatorului de piaţă.

"A fost exclusiv decizia celor din conducerea Bursei întemeiată pe faptul că nu există 2.000 de inves-titori care să deţină acţiuni BVB, aceasta fiind una dintre condiţiile de admitere la categoria întâi", a explicat, pentru ziarul BURSA, Adrian Lupşan, director general adjunct la "Intercapital Invest", casa de brokeraj selectată să intermedieze listarea BVB.

Bursa de Valori Bucureşti se va alătura astfel unor companii precum "Altur" Slatina, "Casa de Bucovina" Club de Munte, "Dafora" Mediaş sau "Ves" Sighişoara.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0633
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3173
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3791
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8596
Gram de aur (XAU)Gram de aur467.1788

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb