CCR: Sintagma privind partenerii de viaţă din legea ANI este neconstituţională

A.M.
Politică / 17 august, 17:28

CCR: Sintagma privind partenerii de viaţă din legea ANI este neconstituţională

Curtea Constituţională a României a decis luni că sintagma „persoana care are relaţii asemănătoare acelora dintre soţi” din cuprinsul noii legi a integrităţii încalcă normele de claritate legislativă şi dreptul la viaţă privată, informează agenţia de presă News.ro.

Judecătorii constituţionali au admis cu unanimitate de voturi obiecţia de neconstituţionalitate formulată împotriva Legii pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii, notează sursa citată.

Instanţa a stabilit că formularea analizată este contrară cerinţelor de calitate a legii şi aduce atingere dreptului la viaţă privată, prevederi garantate de articolul 1 alineatul (5) şi articolul 26 din Constituţia României, transmite instituţia de presă.

Magistraţii constituţionali au precizat că sintagma respectivă prezintă un conţinut normativ imprecis, conform datelor.

„Totodată, legiuitorul nu poate ataşa obligaţii juridice în privinţa persoanelor care au relaţii personale nerecunoscute juridic de stat”, au arătat judecătorii constituţionali, notează sursa citată.

De asemenea, instanţa a stabilit că publicarea pe pagina de internet a Agenţiei Naţionale de Integritate a declaraţiilor de interese financiare pentru demnitari şi soţii acestora contravine Deciziei numărul 297 din 2025, act prin care s-a statuat că astfel de măsuri încalcă viaţa privată, transmite instituţia.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. da, sintagma e cam fortata.

    ca de exemplu usristii au relatii asemenatoare acelora dintre soţi cu niste maimute, nu vrem sa le incalcam dreptul la viata privata. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2419
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5195
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5830
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1284
Gram de aur (XAU)Gram de aur638.5782

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb