Cehia: Deficitul bugetar va reprezenta 5,3% din PIB în 2010

F. A.
Internaţional / 29 septembrie 2009

Guvernul ceh a aprobat azi proiectul de buget pe 2010, cu un deficit de 162,7 de miliarde de coroane (9,4 miliarde euro), sau 5,3% din PIB, a anunţat premierul ceh Jan Fischer, citat de Bloomberg.

Executivul va trimite proiectul spre aprobare Camerei inferioare a Parlamentului Cehiei, care trebuie să-l adopte până la sfârşitul anului, în caz contrar Cehia va începe 2010 cu un buget provizoriu.

Ministrul ceh de Finanţe, Eduard Janota, a explicat că proiectul de buget prevede venituri de 1,022 mii de miliarde de coroane şi cheltuieli totale de 1,185 mii de miliarde de coroane, iar deficitul în următorii ani este probabil să rămână peste plafonul de 3% fixat de Uniunea Europeană. În 2011, deficitul bugetar ar putea ajunge la 5,6% din PIB, iar în 2012 la 5,5% din PIB, a afirmat Janota. El a estimat că economia Cehiei s-ar putea contracta anul viitor cu 0,5%, comparativ cu prognoza precedentă, ce indica un declin de 0,3%.

Harta noii economii fragmentate

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei”
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0991
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4276
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5543
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8905
Gram de aur (XAU)Gram de aur628.9913

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb