Semnalele crizei financiare în România, apărute încă din lunile de vară, s-au confirmat în ultimele două luni, lipsa de lichiditate a companiilor şi dificultatea accesării creditelor bancare dublând în noiembrie numărul întârzierilor la plată al companiilor, potrivit Coface România.
Primul semnal al unui relativ blocaj financiar a existat încă din iunie-iulie, când procesul de colectare a sumelor cu scadenţa depăşită raportate de asiguraţii din portofoliul Coface România se desfăşura cu greutate, din cauza unor probleme de lichiditate a debitorilor şi, totodată, a dificultăţilor întâmpinate în accesarea finanţărilor bancare.
În ultimele luni, acest blocaj s-a confirmat prin dificultatea (şi în multe cazuri imposibilitatea) companiilor de a-şi finanţa pe termen scurt plăţile către furnizori, atunci când această finanţare nu era posibil de realizat din încasările proprii.
În luna noiembrie, s-a observat o dublare a numărului de întârzieri la plată raportate de către asiguraţii din portofoliul Coface în relaţia cu clienţii lor. Astfel, aproximativ 60% dintre aceste incidente provin din sectorul construcţiilor, abia la mare distanţă venind sectoare ca distribuţia bunurilor de larg consum sau IT.











































