Responsabilitatea este ceva extrem de util şi trebuie asumată de la cel mai mic la cel mai mare pentru a avea rezultate, este de părere Tulia Căşvean, director de Comunicare Corporativă şi PR în cadrul Transavia, care explică: ”Sustenabilitate de dragul sustenabilităţii nu există. Suntem, cu siguranţă, într-o etapă în care, dacă nu punem oamenii pe primul plan, nu reuşim să progresăm pe termen lung. Chiar dacă vorbim de ESG, de-adevăratelea vorbim despre oameni pentru că nu protejăm mediul de dragul mediului, protejăm mediul pentru ca oamenii să poată să prospere. Nu avem o abordare socială de dragul de a fi susţinători ai socialului, ci pentru ca oamenii să fie sănătoşi, să poată să prospere şi să poată să se dezvolte mai departe. Asta înseamnă că toţi avem responsabilitate şi cu toţii trebuie să lucrăm împreună. Reglementările cu siguranţă aduc unele dificultăţi, dar atât timp cât ele sunt pentru toată lumea, creează un cadru în care toată lumea are aceleaşi responsabilităţi şi atunci, cumva, avem aceleaşi cheltuieli”.
Tulia Căşvean mai spune: ”Sustenabilitatea nu vine gratuit, ci cu investiţii. Sustenabilitatea costă, dar, cu siguranţă, ne costă mai mult să nu fim sustenabili - atât ca business, pentru că pierdem afacerea, cât şi ca oameni”.
• ”Avem o responsabilitate socială - milioane de familii din lume aleg zilnic produsele noastre”
Tulia Căşvean menţionează că Transavia are, în primul rând, o responsabilitate socială, pentru că milioane de familii din lume aleg zilnic produsele companiei. Domnia sa spune: ”Exportăm în aproape 30 de ţări. Suntem lideri de piaţă în România, ceea ce înseamnă că cele mai multe produse sunt alese din portofoliul nostru. Sănătatea publică este absolut esenţială, iar asta înseamnă produse de calitate constantă şi siguranţă cu trasabilitate 100%. Suntem într-o piaţă în care volumele contează, dar diferenţa este făcută de aceste două lucruri - de calitate şi de siguranţa alimentului”.
Tulia Căşvean conchide: ”Este greu să fii sustenabil, să faci lucururile aşa cum tebuie, să faci o investiţie de peste 35 de milioane de euro în panouri fotovoltaice ca să îţi asiguri necesarul de energie, dar îţi este mai uşor după aceea să îţi planifici business-ul, aşa cum este cazul nostru”.
Opinia Cititorului