Cristi Danileţ: Inspecţia Judiciară ar fi trebuit să se sesizeze, deschizând cam 50 de cercetări disciplinare

S.E.
Politică / 24 decembrie, 18:08

Cristi Danileţ/Sursa foto: Facebook

Cristi Danileţ/Sursa foto: Facebook

Cristi Danileţ, fost judecător, a estimat la câteva zeci numărul cercetărilor disciplinare care ar fi trebui deschise din oficiu de către Inspecţia Judiciară, ca urmare a dezvăluirilor făcute de magistraţi la întâlnirea de la Cotroceni cu preşedintele Nicuşor Dan, potrivit Hotnews.

„Urmare a dezvaluirilor magistraţilor făcute la întâlnirea cu Preşedintele ţării şi urmare a sondajului realizat de CSM în rândul judecătorilor, Inspecţia Judiciară ar fi trebuit să se sesizeze din oficiu, deschizând cam 50 de cercetări disciplinare”, a scris Cristi Danileţ, într-o postare pe contul său de Facebook.

„Dacă mai adaug abuzul comis de 5 ori de câte un inspector şi 8 membri CSM împotriva lui Panioglu, transmiterea către public a înregistrarilor din şedinţa de judecată de către preşedintele CAB, plus încălcarea drepturilor omului comisă de 18 inspectori, membru CSM şi judecători suprem (inclusiv preşedintele ICCJ) în cazul de care este vorba în hotărârea CEDO din 15 dec. 2025, rezultă că Inspecţia are de lucru, nu glumă”, a continuat fostul judecător, în aceeaşi postare pe Facebook.

Danileţ, potrivit Hotnews, precizează că „această instituţie este obligată să se sesizeze din oficiu când află de astfel de încălcări ale legii în sistemul judiciar şi trebuie să se grăbească, căci în 4 ani se prescriu faptele.”

„Dacă aş fi jurnalist aş pune o întrebare: câte verificări au fost declanşate pe baza celor menţionate mai sus? În rest, urez sărbători cu linişte şi pace, tuturor!”, a scris fostul judecător, în postarea de pe Facebook.

Cristi Danileţ a câştigat definitiv, luni, a mai relatat Hotnews, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, procesul intentat statului român, după ce a fost sancţionat pentru două opinii personale postate pe pagina sa de Facebook de către Consiliul Superior al Magistraturii, la acea dată condus de Lia Savonea, actualul preşedinte al Înaltei curţi de Casaţie şi Justiţie.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Corect !

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    pe noi nu ne intereseaza reglarea conturilor intre magistrati, procurori, savonea etc.

    asta e ciorba voastra. 

    pe noi pulimea ne intereseaza de ce vanghelie, duta, mario iorgulescu, oprescusi multi altii, hai ca ii stiti si nu sunt putini, etc, sunt achitati, ramasi cu banii furati, fugiti, si o duc bine merci ca si cand ar fi cei mai cinstiti oameni de pe pamant, fara griji, fara frici si cu tupeu: 

    oprescu - umilire maxima a romaniei de ctre greci 

    mario iorgulescu - unmilire maxima a tarii de catre italieni  

    gino iorgulescu - umilire maxima a justitiei care il protejeaza de fapt, el fiind compice la fuga lui mario din tara, fapt musamalizat prin acte medicale false. 

    popovici de baneasa, umilire maxima a tarii de catre engleji 

    duta de pnl cu milioane de euro furate din cnas si ramase cu ele plus dobanile si avantajele lor eliberat ca s-a prescris... 

    clanul sidonia, crima gradul 1 de 2 ani si ancheta nu exista... 

    de ce? 

    despre asta vrem sa auzim ba, daniletule, nu ca te-ai basit tu in biserica si lia te-a facut magar si te-a dat afara, ca ne doare in cur, putea sa te si castreze din partea noastra.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Mare papagal!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3140
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8317
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.5801

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb