Consilierul prezidenţial Cristian Diaconescu a declarat că Rusia este conştientă că nu poate înfrunta militar NATO cu şanse de succes şi, în consecinţă, testează solidaritatea Alianţei prin provocări îndreptate asupra statelor de frontieră. El a subliniat că astfel de acţiuni - inclusiv incursiuni aeriene, blocaje sau campanii de manipulare electorală - fac parte din scenarii hibride menite să creeze vulnerabilităţi, în special în ţările de la graniţa estică.
„Federaţia Rusă escaladează pentru a obţine un avantaj, urmând ca apoi să ceară dezescaladare la masa negocierii. Ţinta sa este frontiera estică, prin diverse modalităţi de acţiune”, a precizat Diaconescu.
Consilierul prezidenţial a adăugat că aceste provocări vor continua, dar răspunsul NATO este deja în curs de concretizare prin proiecte precum „Santinela estică”, care urmează să fie implementate rapid. El a reamintit că, încă din 2014-2016, Alianţa şi-a structurat strategia pe două direcţii principale - descurajare şi apărare - iar Rusia ştie acum că aceste decizii nu sunt doar teoretice, ci planuri strategice aplicate efectiv, mai ales de statele de frontieră.
1. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 26.09.2025, 20:24)
Problemele pentru Rusia nu se vor incheia chiar daca miine Rusia se retrage din Ucraina .Cine crede ca oprirea razboiului va readuce inapoi situatia din 2022 se inseala .Sanctiunile abia acum incep sa isi faca efectul .Componentele avionice , de tot felul , tehnologia agricola si cea din constructii ,sistemele satelitare si cele ce implica razboiul stelelor functoneaza cu componente occidentale de mare precizie imposibil de replicat .Rusia , in ritmul actual , pierde in citeva luni jumatate din sistemul de extragere , transport si stocare materiale inflamabile ce impacteaza mai toate industriile sovietice .Vor incerca sa creeze un spatiu imens de demarcatie intre ei si occident ce nu poate fi trecut nici de unii si nici de ceilalti supus unor lovituri sau inscenari nucleare . Daca nu le reuseste si ceea ce Trump ne zice (Ucraina poate ajunge mai departe decit recuperarea granitelor ) se adevereste atunci Rusia federativa dispare .
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 26.09.2025, 21:46)
Daca am inteles bine in cateva luni se va sfarsi razboiul, Rusia se va destrama.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 26.09.2025, 21:46)
Daca am inteles bine in cateva luni se va sfarsi razboiul, Rusia se va destrama.
2. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 26.09.2025, 20:58)
...
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 26.09.2025, 21:11)
CAND PACE??