Premierul desemnat ,Lucian Croitoru, a încercat să demitizeze, azi , convingerea potrivit căreia Banca Naţională a României poate suplini cu succes derapajele din politica fiscală, arătând că această instituţie trebuie să conlucreze cu Executivul în acest sens.
" Vreau să vă anunţ că este un fel de mit că, în România, eventualele derapaje în politica fiscală pot fi suplinite cu succes de Banca Naţională a României. Vreau să vă spun că, deşi aparent este aşa, sau a fost aşa de multe ori, costurile pentru astfel de lucruri sunt mari şi conlucrarea este absolut esenţială ", a declarat Lucian Croitoru.
El a dat asigurări că va fi un premier ce va face tot ce îi stă în putinţă pentru a veni cu soluţii pentru problemele ţării.














































