Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veştea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, informează Agerpres.
"Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoţie în glas că vom construi un castel şi, de fapt, vom primi o cocioabă. Astăzi, Parlamentul este practic căpuşat de PSD. Parlamentari care zic, sigur, ca un fel de căprioare cu farurile în ochi, că ei niciodată nu vor trăda pentru PSD, sunt cei care au făcut posibil ca astăzi toţi miniştrii PSD să aibă avizul favorabil. Practic, poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, nici cu votul dumneavoastră, nici cu votul AUR, nici cu votul nimănui", a spus ea.
Buzoianu a susţinut că, dacă va trece acest Guvern, "suntem în faţa unui vot anulat pentru români".
"Să nu ne fie frică de români, să nu vă daţi cu tot felul de tranzacţii, că ştiu că fotoliile voastre sunt confortabile şi ştiu că vă este frică să vă întoarceţi la români. Dar poate aflaţi şi dumneavoastră că nu prea aveţi cum să fugiţi de ei. Să schimbaţi Guvernul, să ştiţi, este un lucru legitim. Până la urmă, dacă nu există majoritate în Parlament, există întotdeauna posibilitatea să fie creată o nouă majoritate. Dar să creaţi, de fapt nu o majoritate, ci un grup extractiv în Parlament, un grup care vrea să fie format prin trădare, asta nu înseamnă că este făcut un lucru bun pentru români", a arătat ea.
Buzoianu consideră că Guvernul desemnat este orientat în jurul banilor.
"Înseamnă că pur şi simplu vreţi să vă ajungă mai repede banii în buzunar. Veştea, PSD, pentru voi bătălia de astăzi este o bătălie pe viaţă şi pe moarte. Că ştim şi noi că, dacă pierdeţi bătălia asta, scheletele din dulapurile voastre se revarsă toate. Dacă pierdeţi bătălia asta, toate contractele alea din bani publici pe care le aşteptaţi, toate nu se mai semnează. Ce este un indiciu foarte clar pentru comportamentul vostru viitor dacă acest Guvern trece este comportamentul vostru din trecut", a mai afirmat ea.
Ministrul interimar a spus că românii văd asemenea comportamente.
"Dacă n-aţi văzut ani de zile balastiere ilegale, tăieri ilegale de păduri, avize date cu plicul în mână sau la telefoane, dacă n-aţi văzut directorii silvici cu zeci de mii de euro, ce, să vă credem că o să vedeţi anul viitor? Românii văd cine vinde. Românii văd cine se lasă cumpărat. Şi vă zicem un singur lucru: puteţi să fugiţi cât vreţi dumneavoastră, românii vă vor prinde din urmă", a transmis Diana Buzoianu.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 23:13)
dar nici sub dictatura bolojenistusrista.