Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a anunţat că într-un singur canton din ocolul silvic privat Pădurea Bogăţii au fost descoperiţi aproape 400 de arbori tăiaţi ilegal, iar după continuarea controalelor în alte patru cantone din acelaşi ocol, au fost găsiţi încă 400 de arbori tăiaţi ilegal, totalizând peste 800 de arbori, potrivit unei postări publicate pe pagina sa de Facebook.
Buzoianu a precizat că, în ciuda acestor descoperiri, responsabilii nu văd nicio problemă şi li se pare că aşa arată normalul în România, iar ministrul a subliniat că nu va tolera acest lucru, iar normalul în România nu trebuie să fie pădurile măcelărite, a transmis sursa citată.
Ministrul interimar al Mediului a anunţat că Garda Forestieră a crescut semnificativ controalele, iar prejudiciile vor fi suportate de pădurarul care nu a văzut tăierile ilegale, urmând să fie făcută sesizarea penală, aşa cum cere legea, a încheiat Diana Buzoianu, potrivit postării publicate pe Facebook.
















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 16.08.2026, 11:56)
Trebuie pedepse mult, mult mai mari. Poate chiar trecerea pădurii private în proprietatea statului.