Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a declarat că România trebuie să cheltuiască aproximativ 13 miliarde de euro din PNRR până la 31 august 2026, adică în mai puţin de un an. El a subliniat că acest program a divizat mult societatea şi că este momentul să existe unitate în jurul său, transmite News.ro.
Potrivit ministrului, valoarea totală a PNRR este acum de circa 21,5 miliarde de euro - 13,5 miliarde din granturi, restul din împrumuturi, însă multe proiecte finanţate prin credite nu au putut fi păstrate din cauza întârzierilor şi a constrângerilor fiscale. „Am constatat că proiecte mari, mai ales de infrastructură, nu mai pot fi realizate până în 2026. Comisia Europeană nu a fost dispusă să accepte noi împrumuturi mari, având în vedere presiunile pe deficit”, a explicat Pîslaru la Europa FM.
El a precizat că până acum au intrat în ţară 10 miliarde de euro, din care 7 miliarde au fost deja investite. În total, există peste 17.000 de proiecte, de la reabilitări de clădiri istorice, biserici, şcoli, spitale şi creşe, până la infrastructură de apă, canalizare şi autostrăzi.
Pentru transparenţă, va fi lansat un tablou de bord digital, cu o hartă interactivă a tuturor proiectelor PNRR, marcate pe un sistem de tip „semafor” (roşu, galben, verde), care va arăta progresul fizic şi financiar. De asemenea, cetăţenii vor putea adăuga comentarii şi sesizări legate de implementarea proiectelor din comunităţile lor.
„Imaginea României este acum cea a unui mare şantier, ceea ce este extraordinar. Avem nevoie ca societatea să fie parte din acest efort şi să aibă încredere că lucrurile chiar se întâmplă”, a subliniat Dragoş Pîslaru.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 20:21)
Dă-mi-i mie.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.09.2025, 21:09)
Oricum v-ati bătut joc de ei.
Europa prin fondurile astea încurajează o suveica,sa vedeți finalul,a ajuns la un PIB de la 90% din cel al SUA la 60-65% acum în circa 10 Ano,asa performanta zic și eu.