EFE: China promite să garanteze aprovizionarea cu energie a Taiwanului după "reunificarea paşnică"

T.B.
Internaţional / 1 aprilie, 10:28

EFE: China promite să garanteze aprovizionarea cu energie a Taiwanului după "reunificarea paşnică"

China va garanta „securitatea energetică” a Taiwanului după realizarea „reunificării paşnice” între cele două maluri ale Strâmtorii Taiwan, a declarat miercuri purtătoarea de cuvânt a guvernului chinez, Zhang Han, transmite EFE.

Zhang a criticat presupusa „incapacitate” a autorităţilor taiwaneze de a asigura o aprovizionare stabilă cu petrol şi gaz natural, ceea ce a generat deja o „puternică nemulţumire” în rândul populaţiei insulei, conform EFE.

„Autorităţilor DPP (Partidul Democrat Progresist, aflat la guvernare în Taiwan) le lipsesc atât voinţa, cât şi capacitatea de a face faţă crizelor care afectează bunăstarea populaţiei şi se limitează să evite responsabilităţile”, a adăugat Zhang, potrivit EFE.

Purtătoarea de cuvânt a afirmat că, după concretizarea „reunificării paşnice” şi a „interconexiunii totale” între cele două maluri, sistemul industrial al Chinei şi „capacitatea sa stabilă de aprovizionare” vor deveni sprijinul „cel mai solid” al poporului taiwanez, compensând lipsurile insulei în petrol, gaz natural şi materii prime, transmite EFE.

„Indiferent de instabilitatea mediului extern, partea continentală va putea asigura în timp util securitatea energetică şi a resurselor din Taiwan, precum şi producţia sa industrială şi aprovizionarea cu bunuri, astfel încât concetăţenii taiwanezi să nu mai fie nevoiţi să se îngrijoreze cu privire la penuria de resurse energetice şi materiale”, a subliniat Zhang Han, conform EFE.

Săptămâna trecută, guvernul taiwanez a anunţat menţinerea fără modificări a tarifelor la electricitate şi îngheţarea, pe durata lunii aprilie, a preţurilor la gazul natural pentru uz casnic şi la gazul petrolier lichefiat, pentru a combate creşterea inflaţiei şi a menţine competitivitatea industriei locale de semiconductori, transmite EFE.

Conform datelor Administraţiei Energetice din Taiwan, gazul natural lichefiat a reprezentat peste 47% din totalul generării de energie electrică a insulei în 2025, iar o treime din acesta provenea din Qatar, ţară care a suferit mai multe atacuri cu rachete iraniene asupra instalaţiilor sale de gaz, notează EFE.

Executivul insular susţine că aprovizionarea cu gaze naturale este „complet garantată” până în iunie, iar compania petrolieră de stat CPC Corporation a extins redistribuirea aprovizionării provenite din afara Orientului Mijlociu pentru a asigura resurse suficiente, transmite EFE.

Declaraţiile purtătoarei de cuvânt chineze se încadrează în disputa mai largă dintre Taiwan şi China, Beijingul considerând insula autoguvernată o „parte inalienabilă” a teritoriului său şi, deşi promovează public „reunificarea paşnică”, nu exclude utilizarea forţei pentru a prelua controlul asupra acesteia, conform EFE.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Fake de 1 aprilie.

    1. Exact, de unde are China energie???

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0951
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3357
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5508
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8639
Gram de aur (XAU)Gram de aur663.0310

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb