Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacţionat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro reţelei de social media, informează Agerpres.
''Uniunea Europeană ar trebui să fie eradicată şi suveranitatea ar trebui să se întoarcă la ţările individuale, astfel încât guvernele să îşi poată reprezenta mai bine popoarele'', a postat Musk pe X.
''Birocraţia UE sufocă încet Europa până la moarte'', a adăugat el.
Elon Musk nu a precizat dacă va contesta în justiţie decizia Comisiei Europene. El şi-a continuat criticile la adresa UE într-o serie de alte postări pe X, acuzând blocul european de cenzură şi cerând Statelor Unite să impună sancţiuni contra UE.
Comisia Europeană a aplicat, vineri, o amendă în valoare de 120 de milioane euro reţelei de socializare X (fosta Twitter) pentru încălcarea obligaţiilor sale în materie de transparenţă în temeiul Actului legislativ privind serviciile digitale (DSA).
Printre încălcări se numără conceperea înşelătoare a ''semnului său de verificare albastru'', lipsa de transparenţă a registrului său de publicitate şi neasigurarea accesului cercetătorilor la datele publice. Potrivit Bruxelles-ului, utilizarea de către X a ''marcajului albastru'' pentru ''conturile verificate'' induce în eroare utilizatorii. Acest lucru încalcă obligaţia care le revine platformelor online în temeiul Regulamentului privind serviciile digitale de a interzice practicile de proiectare înşelătoare în cadrul serviciilor lor.
Pe platforma X, oricine poate plăti pentru a obţine statutul ''verificat'' fără ca societatea să verifice în mod semnificativ cine se află în spatele contului, ceea ce îngreunează evaluarea de către utilizatori a autenticităţii conturilor şi a conţinutului cu care interacţionează. Această înşelătorie expune utilizatorii la înşelătorii, inclusiv la fraude de uzurpare a identităţii, precum şi la alte forme de manipulare de către actori rău intenţionaţi.
De asemenea, executivul UE a precizat că registrul de publicitate al X nu îndeplineşte cerinţele de transparenţă şi accesibilitate prevăzute în Regulamentul privind serviciile digitale.
În plus, reţeaua X nu îşi îndeplineşte obligaţiile care îi revin în temeiul Regulamentului privind serviciile digitale de a oferi cercetătorilor acces la datele publice ale platformei.
















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.12.2025, 22:08)
Nu zice Nelu rau !
Dar daca te vede dezbinat te cucereste mai repede, oricum suntem..., cu botul la labele lor, cel mai tare ma mira cum o acceptat Neamtul slugaria, tradarea si linsul.....
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 10:58)
chiar și așa, spiritul de țăran needucat iese la suprafață întotdeauna. :
1.2. despre care neamt vorbesti? (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 13:13)
cel sovietic din est sau cel din Germania federala . a ajuns o corcitura chineza venita pe filiera ruseasca,africa de sud via Canada -SUA sa ne dea lectii de democratie, libertate, protectie sociala etc? bai muscă vezi ca la voi bate comunismul la poarta , pregateste pasaportul pentru a emigra sa vededem atunci unde ,cine te primeste nazist tampit.ce vrei tu jigodie ordinara sa primesti bani din continut furat, din reclame mascate ? nu mai vorbesc de unde ai avut tu bani sa construiesti un imperiu ?
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.12.2025, 23:44)
E mai usor de stapanit pe bucati.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 00:06)
Jegul hAURist de dincolo de Ocean. Premierul Poloniei a avut cojones, l-a trimis pe Marte pt că acolo nu ii este interzis salutul nazist.
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 00:37)
Si presedintele ce a zis? :))
Nimeni nu-i jeg, decat daca-ti doresti razboaie civile in Europa
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 00:35)
nu eradicata , retransformata in Comunitatea Europeana.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 08:35)
sia luat 120 milionane amenda de la EU de-asta behaie contra EU.
5.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 08:35)
si-a
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 09:15)
UE a a ajuns asa din cauza elitelor aristocratice europene ce nu permit schimbarea reala a celor care conduc. UE se pricepe doar sa reglementeze excesiv, nepermitand aparitia unor miliardari inovatori ca Musk. Noi suntem lumea veche, la fel si rusii care cred ca totul tine violenta. Aici va fi un mare muzeu si atat.
6.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 10:25)
ce sa inoveze X e retea de indctrinare nazista, nici macar n-a inovat-o a cumparat-o
6.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 10:59)
hehehe, bucură-te de libertatea totală de la Moscova! :
6.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 11:36)
Nu-s aristocratice, sunt birocratice, clasa manageriala, care-si inventeaza lucruri de facut ca sa se creada importanta dupa aia. Europa a fost mare cand era condusa de burghezia capitalista si de aristocrati, nu de plimbatori de hartii.
6.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 12:40)
Imperiul roman tarziu tot asa au patit: bogatie, delasare, birocratie, migratie, barbarii, spiritualitate in scadere pierdere sens, coeziune.
Cand esti deja bogat ca societate, nu prea mai ai motivatie, pt ce sa mai lupti sa iti risti viata, incepe reciclarea banilor , birocratie, clientelism politic, reciclare, rebranduire idei politice vechi, nimeni nu risca pt ca de ce ar face-o.
Bogatilor le e bine asa, fac bani din bani nu din inovatie, risc si creare locuri de munca, iar saracii sunt prea slabi sa schimbe sistemul calcificat, deci nici nu incearca, se multumesc cu pomeni si circus.
6.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 6.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 12:48)
provinciile si regiunile romane nemultumite de centrul imperial incep sa ceara independenta, autonomie, granitele amenintate din exterior, armata slabita de soldati migranti barbari fara chef de lupta nu face fata, exact ca azi.
7. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 11:19)
Ce violent este acest super bogat cu 500 de miliarde de dolari, dacă trebuie să plătească o amendă de 120 de milioane de euro.
7.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 7)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 11:34)
Pai banii nu se fac platind amenzi. Si nu el a luat amenda ci firma.
7.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 7.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 12:22)
firma lui.
8. fără titlu
(mesaj trimis de Teo în data de 07.12.2025, 12:16)
Acest individ a ajuns sa se creadă Dumnezeu pe Pământ! Gașca MAGA critică UE pentru că limitează libertatea de exprimare pe X sau alte rețele sociale dar Trump închide toate canalele TV, publicații, etc care îl critică! Ei nu suportă să fie criticați/ penalizați dar încearcă să închidă gura tuturor celor care nu sunt de acord cu ideile și politicile lor!
8.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 8)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 12:25)
Sper să primească o amendă mare la el acasă. Să vedem dacă cere dizolvarea SUA.
8.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 8)
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 12:25)
Sper să primească o amendă mare la el acasă. Să vedem dacă cere dizolvarea SUA.
8.3. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 8)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 07.12.2025, 12:25)
...