"Fitch" a redus calificativele Libiei

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 14 aprilie 2011

Agenţia de evaluare "Fitch Ratings" a revizuit în scădere ratingurile pentru datoriile pe termen lung ale Libiei, în valută şi monedă locală, de la "BB" la "B", şi a scos calificativele de sub supraveghere cu implicaţii negative, atribuindu-le o perspectivă stabilă.

"Fitch" a redus şi calificativul privind plafonul de ţară al Libiei, de la "BB" la "B", confirmând totodată ratingul pe termen scurt la "B".

Potrivit "Fitch", revizuirea în scădere reflectă instabilitatea politică extremă din statul nord-african, colapsul producţiei de petrol şi îngheţarea activelor externe ale Libiei, după impunerea sancţiunilor ONU.

De precizat că agenţia a retras toate ratingurile Libiei din cauza informaţiilor insuficiente de care are nevoie ca să aprecieze situaţia din această ţară.

În luna martie, "Fitch Ratings" a retrogradat Libia în categoria "junk" (nerecomandată pentru investiţii), din cauza tensiunilor politice şi a situaţiei economice din ţară.

Harta noii economii fragmentate
transgaz.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0937
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3629
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5139
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8478
Gram de aur (XAU)Gram de aur663.3213

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
Turul Dobrogei Ciclism
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb