Florin Manole: O lege a salarizării proastă nu trebuie votată

S.C.
Politică / 11 august, 12:59

Sursă foto: Facebook/Petre Florin Manole

Sursă foto: Facebook/Petre Florin Manole

Fostul ministru al Muncii, Florin Manole, (PSD) a declarat marţi, înainte întâlnirea preşedintelui Nicuşor Dan cu liderii PSD, PNL, USR şi UDMR de la Palatul Cotroceni pentru discuţii referitoare la proiectul legii salarizării, că o lege a salarizării care îi nemulţumeşte pe angajaţii din sistemul bugetar este ceva ce „nu poate fi şi nu trebuie votat”, informează agenţia de presă Agerpres.

„Nu suntem în situaţia de a face noi o negociere acum cu sindicatele. Este rolul Guvernului. Noi suntem în sprijin, dacă se poate, cu o soluţie. Avem grile alternative pentru Educaţie şi pentru Sănătate, pe care le-am primit în cursul consultărilor pe care le-am ţinut chiar aici în Camera Deputaţilor. Ele pot să intre în vigoare integral, dacă bugetul permite, sau etapizat. Varianta de etapizare este iarăşi o discuţie. Nu suntem la acel nivel de detalii. Dacă vom avansa în direcţia asta în această după-amiază la Cotroceni, noi avem toată disponibilitatea, dar dacă nu, o spunem, o repetăm, o lege proastă care să nu mulţumească lucrătorii din sistemele publice: sănătate, educaţie, ordine publică şi aşa mai departe, care să nu respecte angajamentele referitoare la deficit şi care să nu respecte în cel mai rău caz nici măcar jalonul (din PNRR, n.r.) e ceva ce nu poate fi şi nu trebuie votat. Şi cred că asta nu este doar opinia PSD. O lege bună, care mulţumeşte şi care îndeplineşte toate aceste criterii minimale, cred că e o lege care poate fi votată”, a explicat Manole, conform sursei.

Potrivit PSD, pentru domeniile Educaţie şi Sănătate există o soluţie prin mărirea grilelor de salarizare şi prin posibilitatea ca respectivele creşteri să fie aplicate etapizat, informează sursa citată.

„Sunt soluţii pe care le vedem noi pentru a debloca situaţia din Educaţie şi Sănătate. În mod concret, asta înseamnă în cazul Educaţiei grile mai mari şi care să meargă spre respectarea angajamentului pe care l-am luat, PSD şi PNL acum câţiva ani, în legătură cu salariul debutului din sistemul preuniversitar. În legătură cu Sănătatea, situaţia e mai complicată din punct de vedere tehnic, pentru că este vorba de regulamentul de sporuri, de sporurile pentru sâmbătă şi duminică, dar în aceeaşi măsură şi de grile. Acestea sunt variantele pe care le vedem a fi funcţionale, acestea sunt şi amendamentele susţinute de sindicate în zilele în care am avut consultări. Evident, există şi problema anvelopei bugetare şi a capacităţii României de a îndeplini aceste obiective, în corelare cu respectarea angajamentelor europene referitoare la deficit. Pentru acest lucru, o soluţie poate fi etapizarea, dar evident este vorba despre un calcul tehnic pe care trebuie să-l facă Ministerul de Finanţe”, a mai declarat Manole, potrivit publicaţiei.

Întrebat ce anume îi vor spune reprezentanţii PSD preşedintelui Nicuşor Dan la consultările de la Cotroceni, Manole a spus că astăzi ar putea să se realizeze un progres „consistent” în domeniul legii salarizării, informează Agerpres.

„Cunoaşteţi, şi este o întrebare retorică, ultima forma legii? Vă spun că, astăzi, la ora la care vorbim, nici măcar Ministerul Muncii nu cred că poate spune că are o ultimă formă a legii. Cu siguranţă, Ministerul Sănătăţii vă poate spune că, în componenta de Sănătate, nu este o ultimă formă sau dacă asta ar fi ultima formă există o nemulţumire. Deci discuţia despre a vota sau nu un proiect în Parlament este în legătură cu un proiect care există într-o formă finală. Până atunci, toate demersurile şi ale noastre şi ale sindicatelor şi ale oamenilor din sistemul de administraţie publică centrală din ministerele de resort, toate demersurile sunt pentru îmbunătăţi legea. Sperăm să se întâmple asta (...) Astăzi ar putea să se facă încă un progres, unul chiar consistent”, a precizat Manole.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Îmi vine să vomit când apar cu aceeași nesimțire toți cei de la PSD și ne "explică" ce și cum cu legea salarizării. Au avut în ultimii 3 ani de la PSD miniștrii muncii și nu au fost în stare să facă ei o lege a salarizării "corectă și bună" pentru toată lumea. Acum folosind stilul propagandei KGB amețesc pe toți dând vina pe Bolojan. Caracter infect la toți PSD-ISTII!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. N-ai fost la butoane? Hai sictir !!!

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Manole, te credeam ca poti mai mult, dar esti din acelasi aluat maroniu!!!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb