Gigel Ştirbu: „PNL şi USR vor propune o alianţă pentru majoritate parlamentară”

A.G.
Politică / 8 mai, 17:32

Sursa foto: Facebook / Gigel Ştirbu

Sursa foto: Facebook / Gigel Ştirbu

Preşedinţii PNL şi USR vor propune structurilor de conducere ale celor două partide constituirea unei alianţe pentru a avea cel mai mare număr de parlamentari, fapt ce va însemna că liderii celor două formaţiuni vor fi în măsură propună un premier, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă, preşedintele PNL Olt, deputatul Gigel Ştirbu, potrivit Agerpres.

„Probabil aţi văzut aseară că cei doi preşedinţi ai partidelor pro-occidentale, respectiv Partidul Naţional Liberal şi Uniunea Salvaţi România, au avut o discuţie prin care, cu siguranţă în perioada imediat următoare, probabil în cursul săptămânii viitoare, vor propune către structurile de conducere ale celor două partide, constituirea unei alianţe pentru a face opoziţie la actuala alianţă anti-occidentală (...) În acest moment, dacă cele două partide consfinţesc să facă această alianţă, vor avea cel mai mare număr de parlamentari din Parlamentul României. Ceea ce înseamnă că sunt în măsură, sunt îndrituiţi să propună preşedintelui României un prim-ministru”, a declarat Ştirbu, conform aceleiaşi surse.

Deputatul liberal de Olt a menţionat că va susţine în Parlament „orice prim ministru” pe care PNL îl va propune, întrebat dacă l-ar susţine pe Cătălin Predoiu pentru funcţia de premier, notează Agerpres.

„Cătălin Predoiu este un coleg foarte bine pregătit, acum nu ştiu dacă... Eu ştiu că domnul Cătălin Predoiu a mai fost de vreo două, trei - trei ori prim ministru interimar. Habar n-am, dacă ar fi titular, ar fi bun de prim-ministru. Cu toate că din experienţa pe care o are şi expertiza pe care o deţine ar putea fi. Dar eu cred că cel mai bun premier pe care l-a avut România în ultimii 36 de ani e în funcţie acum. (...) Eu susţin orice prim-ministru pe care PNL îl propune”, a mai declarat Gigel Ştirbu, potrvit Agerpres.

Preşedintele PNL Olt a susţinut că atunci când social-democraţii au plecat din Guvern în judeţ social-democraţi aflaţi la conducerea unor instituţii publice au rămas în funcţii, comentând astfel declaraţii ale preşedintelui PSD; Olt, Marius Oprescu, care a afirmat că PNL „anunţă că trece în opoziţie”, dar "rămâne înfipt până la capăt în toate structurile puterii”, evidenţiază Agerpres.

„A ieşit (preşedintele PSD Olt, Marius Oprescu n.r.) şi a spus domnule, PNL-ul trebuie să plece de la guvernare. Ok. Noi plecăm când Bolojan pleacă şi se numeşte un nou prim-ministru, plecăm. De la PNL nu trebuie să plece mulţi oameni, pleacă doi, trei. Nu trebuie să plece mulţi. Dar ei n-au plecat. (...) Au rămas pe funcţii. De 36 de ani toate instituţiile din judeţul Olt sunt conduse de slugile PSD. De 36 de ani. Şi ne mirăm de ce judeţul ăsta a rămas unul dintre cele mai subdezvoltate judeţe”, a spus Ştirbu, conform Agerpres.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. ASTA are nume PREDESTINAT. Este STIRB la CAP.!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Și Gigel, și Știrbu...

    Nu este nicio problemă. 

    14 cu 12, după cum am învățat la școală, fac 51. 

    Uraa! Mă uit în buzunar și în cont și cred că sunt milionar.

    136 cu 2194 fac 2.000.000 coco  

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Predoiu e un fel de Marco Rubio, cartea jolly joker, bun de pus in orice post. Ar fi bun, posibil , daca a mai fost de 3 ori interimar si nimeni nu-si aminteste nu e rau, iseamna ca nu a dat mari rateuri.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2364
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4493
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7194
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0575
Gram de aur (XAU)Gram de aur673.5117

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb