Grecia: Guvernul a obţinut votul de încredere al Parlamentului

F. A.
Internaţional / 22 iunie 2011

Guvernul grec a obţinut în noaptea de marţi spre miercuri votul de încredere al Parlamentului, necesar pentru lansarea noului plan de austeritate, cu 155 de voturi pentru din 300, conform preşedintelui Parlamentului, scrie AFP.

Toţi cei 143 de membri ai opoziţiei prezenţi au votat împotriva. Premierul Georges Papandreou a solicitat încredere pentru noul plan de austeritate şi privatizare ce trebuie lansat până la 30 iunie, crucial pentru supravieţuirea financiară a ţării.

Preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a salutat votul de încredere al Guvernului grec condus de Papandreou, considerându-l ca o veste bună atât pentru Grecia, cât şi pentru Uniunea Europeană.

Miniştrii Finanţelor din Zona Euro au oferit luni două săptămâni Greciei pentru a adopta un nou plan de austeritate dacă doresc să obţină noi finanţări, de care ţara are nevoie disperată pentru a evita un faliment care ar provoca o undă de şoc mondială.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
digi.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4112
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4466
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7902
Gram de aur (XAU)Gram de aur586.2085

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb