Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat miercuri că mandatul cu care PSD merge la consultările de la Palatul Cotroceni este unul destul de larg, şi au câteva lucruri peste care nu pot trece, şi anume nu fac majoritate cu AUR, nu susţin Ilie Bolojan prim-ministru şi nici un guvern minoritar, PNL-UDMR, etc, informează news.ro.
El a mai spus că o majoritate fără USR se poate face.
Liderul PSD Sorin Grindeanu a anunţat la sediul partidului, după şedinţa conducerii, că mandatul cu care PSD merge la consultări este unul destul de larg.
”Avem câteva, două sau trei lucruri peste care nu putem trece. Nu facem majoritate cu AUR, ceea ce am spus şi înainte de moţiune, nu există varianta de a mai susţine PSD-ul pe Ilie Bolojan prim-ministru, a doua, şi nici nu vom susţine vreun guvern minoritar, PNL, UDMR şi aşa mai departe”, a anunţat Grindeanu.
Despre anunţul PNL şi USR că nu îşi mai doresc să facă parte într-o coaliţie de guvernare cu PSD, Grindeanu a răspuns: ”Eu îi văd foarte agitaţi, în general, în ultimele zile, îl văd foarte agitat mai ales pe Dominic ( Dominic Fritz, nr). Eu zic că e bine, chiar dacă ţi-ai construit un partid pe trei principii, că aşa s-a construit USR-ul: fără penali în funcţii publice, fără pensii speciale, favoritisme şi evident, cea mai puternică ideologie USR-istă, dar care e fără soluţie, este acea zicere plăcuţă suedeză despre PSD. Asta este soluţia USR, tot timpul, fără PSD. De aceea sunt în jur de 10%. De aceea, în acest moment, dacă stau să mă uit în Parlament, atent, cred că grupul PACE plus nou grup UNIT sunt cam cât USR-ul, pentru că românii vor mai mult decât plăcuţă suedeză. Vor să guvernezi bine, să treci de lozinci, să treci de lucruri simple. Nu poţi să-şi justifici existenţa doar înjurând la PSD. Sigur, au avut în aceste 10 luni, şi probabil că de aici e un soi de disperare, o voce mai puternică decât a lor. Ghici a cui? A lui Ilie Bolojan, care n-a făcut în 10 luni decât să înjure la PSD, cot la cot cu USR-ul, câteodată mai mult. Şi atunci, sigur că apare această disperare, că nu pot să o numesc altcumva din partea USR-ului, că-şi pierd principala gură de tun anti-PSD-istă, pe Ilie Bolojean. Eu îi aş ruga să se calmeze, să venim cu soluţii. Nu poate să stea România blocată într-un singur om”, a comentat Sorin Grindeanu.
Întrebat dacă ar putea face o majoritate doar cu PNL, Grindeanu a răspuns: ”Fără USR se poate, sigur”.
El s-a referit şi la afirmaţiile preşedintelui Nicuşor Dan privind un guvern stabil.
”Un guvern stabil este unul care are o majoritate clară, nu una de conjunctură, şi cred că la asta s-a referit şi preşedintele, când a spus aceste lucruri, mai devreme”, a arătat Grindeanu.
















































1. bă cap de știucă
(mesaj trimis de anonim în data de 13.05.2026, 17:03)
bă analfabetule daca depașesti concurentul de pe locul doi ajungi pe locul doi nu pe primul loc. ai marit taxele bolsevicule se resimt in economie ratatule . pentru a mentine o societate sanatoasa la fel ca un corp sanatos trebuie sa previi putregaiul sa-l elimini , asta insemna sa anulezi privilegiile, pensiile nemeritate, sarariile nesimtite din primarii unde nu exista obiectul muncii , doar se trandaveste, tot felul de sinecuri, companii de stat falimentare,mii de agentii inutile. chiar nu intelegi ca PNL nu te mai vrea ? daca ei nu te vor tu ii vrei?