Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat joi, într-o conferinţă de presă la Târgu Jiu, cu privire la faptul că România nu are încă un spital pentru marii arşi după zece ani de la tragedia din clubul Colectiv, că anul acesta va fi finalizată unitatea medicală de la Timişoara, punctând că "e adevărat că prea târziu", informează Agerpres.
El a fost întrebat de ce România nu are un spital de mari arşi după zece ani de la tragedia de la "Colectiv", deşi PSD a fost la guvernare de mai multe ori în acest interval de timp.
"Nu am fost doar noi la guvernare, au fost şi alţii, dar asta nu înseamnă că România nu trebuia să aibă un spital de mari arşi. Ştiu foarte bine ce se întâmplă la Timişoara, sunt în fază foarte înaintată, cred că e o problemă scurtă de timp ca să poate fi finalizat acest spital de mari arşi, e un proiect pe care îl ştiu, pe care îl gestionează şi l-a gestionat în toate fazele, şi înainte de a fi ministrul Sănătăţii, actualul ministru Rogobete, şi e membru PSD şi (...) cred că în perioada următoare ce înseamnă Timişoara va fi finalizat, e adevărat că prea târziu, dar uite că se face ceva acolo unde există profesionişti. (...) Probabil că ţara aceasta, la fel ca şi la autostrăzi, nu a găsit în perioadele trecute cheia, pârghiile, managementul potrivit ca să deblocheze aceste lucruri absolut necesare pentru români. (...) Eu cred că anul acesta se va finaliza cel de la Timişoara", a afirmat Grindeanu.
Pe 30 octombrie se împlinesc 10 ani de la tragedia din clubul Colectiv, când 65 de persoane au murit.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 16:36)
Da, in loc de spital de mari arsi, avem PSDul de mari hoti.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 17:10)
Lasă că s-a schimbat garda de hoți și nu s-au produs schimbări.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 17:59)
Grindeanu: ”Trebuia să avem spital de mari arşi”. Pai dupa 35 de ani de putere romanii asteapta afirmatii de genul: "Avem spital de arsi". Nu credeti ca asa ar fi normal?
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 19:13)
Nu s-au produs pentru ca le blocheaza psdul.
Nu prea cunosti realitatea din tara, sau doar esti prost.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 16:55)
Trebuie un astfel de spital ca toti "ne-am ars" cu "baietii destepti" care ne conduc de 35 de ani...imi aduc aminte de asta cu Ponta cand l-au debacat pe Dragnea cum "erau preocupati de guvernare" la ora 3 dimineata:-)
3. fără titlu
(mesaj trimis de Unul în data de 30.10.2025, 16:55)
Avem catedrală, ce ne mai trebuie spital de mari arși?
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 17:12)
Spitalul de arși ar fi o soluție dac6 vor fi angajați străini.
Romånul nu vrea și nu poate să priceapă procedurile de igienă.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 18:00)
Grindeanu , roaga-te de Georghiu sa-l faca, e mai sigur asa.
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 18:21)
Bravo, stai jos , nota 2. !
De nu l-ați făcut până acum ?
In loc sa va plimbați cu Nordis ați fi putut face ceva pentru oameni , că de altfel va smiorcăiți zilnic că luptați pentru persoanele vulnerabile.
Retragerea in cazarma , mai băieți, v-ați făcut nici mai boroboațe, că sa mă exprim eufemistic .
7. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 30.10.2025, 18:30)
Avem Catedrala Mântuirii. Suntem salvați. Toți ajungem în Rai.
8. fără titlu
(mesaj trimis de Asta în data de 30.10.2025, 18:54)
E jale cu șobo ăsta... El se plimba prin vacante de lux sa închidă ochii la Nordis și acum brusc și-a recăpătat discernământul.Un tupeu mai infect nu am văzut decât la Dragnea, prietenul lui.
9. PSD:))) ce sa zici...Grindeanu,Nordis,
(mesaj trimis de Gogu în data de 30.10.2025, 19:15)
Grindeanu...tipic politicianului român...declarații multe și fapte ioc... ăsta e politicianul...nu îl ajută bibilica să facă spitale de nivel european.Sunt 35 de ani de la revoluție și tot o ținem langa cu declarații...vorbe goale, gargară,...a fost ministru la transporturi....care e viteza medie cu care circula trenurile din România?Ce a rezolvat și ce soluții a găsit acest politician?Care e obiectivul lui ca politician?Mie îmi pare un ageamiu...