Grindeanu: Am o doză destul de mare de optimism că vom putea face un guvern la sfârşitul acestei veri

S.C.
Politică / 17 iulie, 09:31

Grindeanu: Am o doză destul de mare de optimism că vom putea face un guvern la sfârşitul acestei veri

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, se arată optimist cu privire la faptul că, până în luna august, PSD ar putea aduna cele 233 de voturi cu care ar putea trece guvernul pe care partidul l-a propus prin Parlament, conform unui interviu difuzat de Antena 3.

El mai spune că nu vrea să dea detalii cu privire la strategia prin care ar reuşi acest lucru pentru ca tentativa sa să nu fie ”dinamitată” de cei care ”doresc să se ţină de scaune”, potrivit declaraţiilor.

„Eu sunt, să ştiţi că am o doză destul de mare de optimism că vom putea face un guvern la sfârşitul acestei veri. În august e ultima lună de vară", a afirmat Sorin Grindeanu, joi, într-un interviu acordat Antena 3.

În cadrul interviului, Grindeanu a fost întrebat de unde ar primi voturi, de la AUR care vrea să aibă oameni în Guvern sau dacă ar rupe o parte din PNL, lucru care a eşuat odată cu tentativa de învestire a Guvernului Adrian Veştea, însă a refuzat să discute despre strategia pentru a aduna voturi, potrivit sursei.

"Dacă dezvolt s-ar putea să... cei care doresc în continuare să se ţină aşa de scaune şi să păstreze această stare proastă, să dinamiteze orice încercare de a forma un nou guvern, aşa cum au făcut luni la Cotroceni, când UDMR-ul şi minorităţile au venit cu propuneri rezonabile, cu care noi am fost de acord şi pe care le-au respins PNL şi USR", a explicat Grindeanu în cadrul interviului.

Opinia Cititorului ( 6 )

  1. nu de alta dar la 31 august se termina ceaunul PNRR cu tocană si vor trebui să colaboreze pentru risipirea banilor absorbiți.

    1. Se reuneste PSDul lui Ilici. PSD cu HAUR, acelasi partid si aceeasi teapa data prostimii timp de 35 de ani.

      Prostimea are impresia ca Simion lupta pentru ea impotriva sistemului, cand de fapt Simion lupta pentru el, alaturi de sistem. Acum vrea si el, de la sistem, sefia Senatului si este dispus sa sustina sistemul pentru asta. 

      Psd=Aur

    Guvernul Nordis!

    Groparul guvernului se plânge. Nu îi ies combinațiile.

    Își revine Bolojan.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb