Grindeanu explică de ce a părăsit sala Congresului UDMR în momentul intonării imnului Ungarie

A.B.
Politică / 11 octombrie, 12:29

Grindeanu explică de ce a părăsit sala Congresului UDMR în momentul intonării imnului Ungarie

Preşedintele interimar al PSD şi al Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a declarat sâmbătă, la Timişoara, că a părăsit sala în timpul intonării Imnului Secuiesc la Congresul UDMR deoarece, din perspectiva statului român, există un singur imn oficial - cel naţional.

„Am vorbit la Congresul UDMR despre unitate şi am mulţumit premierului Viktor Orban pentru rolul pe care l-a avut anul trecut în intrarea României în Schengen. Să nu uităm că sub preşedinţia Ungariei şi presiunile pozitive ale lui Viktor Orban am reuşit să intrăm în Schengen, unde am fost ţinuţi la uşă 13 ani. Îmi pare rău că doar gestul de a ieşi din sală a fost subliniat”, a spus Grindeanu, citat de News.ro.

Liderul PSD a adăugat că respectă membrii UDMR şi menţine relaţii de prietenie cu mai mulţi dintre ei, însă unitatea înseamnă respectarea simbolurilor naţionale: „Am foarte mulţi colegi în UDMR pe care îi respect, dar unitatea înseamnă că, din perspectiva României, există un singur imn oficial - cel al României.”

Opinia Cititorului ( 6 )

  1. Ce misto !

    PSD - ciuma rosie - 

    momentan mare patriot, 

    de rasul curcii, 

    dar poate opri 2-3 PSD-isti sa treaca la AUR,

    hi-hi-ha 

    1. la mintea lui pacaliciul asta se lauda in CV ca a terminat facultatea de matematica , in schimb nu stie sa rezolve probleme de clasa a I-a , niciodata nu mi-am inchipuit ca banda de tembeli si impostori numita prm poate fi depasita ,acum am certitudinea ,aur si psd ,pline de boschetari,puscariasi analfabeti, diplome cumparate de la o fabrica de prosti ,o parte introdusi de securitate la diferite universitati pentra a poza in absolventi gen psihopatul georgescu imbinatatiri funciare nu au putu sa-l inscrie la alta facultate pentru ca are intelectul redus, nastase,dragnea,videanu,geoana etc la fel pana la garoiul semeon ,ciolacu, dancila ,boc fara studii doar niste diplome fictive eliberate de sistemul securisto-comunist.

      ...

    ...

    in ce schengen am intrat ?

    ungurii se pisa cu bolta pe romani oriunde.

    cu girul unora ca bolojean. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “CSR şi sustenabilitate”
rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0851
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3947
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4787
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7713
Gram de aur (XAU)Gram de aur566.1560

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
sustenlandia.com
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb