Ilie Bolojan: „Romgaz a preluat Azomureş pentru 69 de milioane de euro”

A.G.
Companii / 29 mai, 19:46

Sursa foto: Facebook / Ilie Bolojan

Sursa foto: Facebook / Ilie Bolojan

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunţat vineri că a fost semnat contractul pentru achiziţia combinatului Azomureş, iar tranzacţia a fost avizată în Consiliul de Administraţie al Romgaz, potrivit unei postări pe contul său oficial de Facebook.

Conform declaraţiilor lui Bolojan, Romgaz preia platforma Azomureş pentru suma de 69 de milioane de euro. Potrivit postării sursă, puţin peste 46 de milioane de euro reprezintă valoarea combinatului, până la 10 milioane de euro reprezintă materia primă şi stocurile de consumabile, iar maximum 13 milioane de euro sunt costurile necesare menţinerii combinatului în funcţiune şi plăţii salariaţilor în următoarele două luni, până la preluarea efectivă.

Aceeaşi postare arată că mai sunt de obţinut câteva avize: aprobarea Adunării Generale a Acţionarilor Romgaz, avizul Consiliului Concurenţei şi cel al Comisiei de Examinare a Investiţiilor Străine Directe (CEISD).

O tranzacţie strategică pentru agricultură şi industrie

Potrivit premierului interimar, preluarea combinatului Azomureş de către Romgaz salvează producţia de îngrăşăminte pentru agricultură din România şi va asigura preţuri stabile pentru agricultorii români în anii următori. Romgaz îşi diversifică astfel activitatea şi pune în valoare, prin procesare în industria românească, gazul din Marea Neagră, scrie Bolojan pe Facebook.

„Având în vedere importanţa producţiei de îngrăşăminte în contextul crizei din Golf şi valorificarea în interesul economiei naţionale a resurselor pe care le avem, ţinând seama de impactul combinatului în judeţul Mureş şi de numărul de angajaţi, peste 900, aceasta este una dintre cele mai importante tranzacţii derulate în ultimii ani”, a scris Bolojan în aceeaşi postare.

În final, conform aceleiaşi postări, premierul interimar a mulţumit echipelor de negociere pentru finalizarea în mod profesionist a tranzacţiei „la un preţ corect în piaţă” şi a transmis: „Am încredere în România!”

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. --------

    :: 

    :: 

    :: 

    despre AzoMureș, 

    băăă, eu îs sceptic că nici în 3ani nu va rula cu EBITDA pozitivă ! 

    De ce? 

    Deoarece există o taxă hidoasă: "EU ETS carbon certificates." 

    :molecula de gaz CH4, are un C, cu care trebuie să faci ceva cu el, cel mai simplu e să-l faci CO2 !!! Dar nu te lasă Ursula !

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    AZO a intrat in faliment pe motriv si de pret de gaz.

    Va da SNG gaz la pret de productie catre AZO in viitor? 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5099
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7535
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0503
Gram de aur (XAU)Gram de aur658.0414

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb