Impact estimează o scădere a profitului cu 60% în acest an, dar mizează pe creşterea cotei de piaţă

F. A.
Companii #Imobiliare / 30 aprilie 2009

Dezvoltatorul imobiliar Impact Developer & Contractor (IMP) estimează o scădere a profitului brut cu 60% în acest an, până la 4,11 milioane lei, în condiţiile în care cifra de afaceri s-ar putea comprima cu o treime, a anunţat azi compania, în urma bugetului votat în adunarea generală.

Impact precizează că obiectivul principal pentru 2009 este creşterea cotei de piaţă până la 11%, chiar cu preţul amânării profiturilor până în momentul relansării creditării.

"Piaţa imobiliară este foarte fragmentată în acest moment. La nivelul Bucureştiului, cele mai mari cote de piaţă sunt de aproximativ 7 - 8%, după indicatorul de unităţi predate per dezvoltator, raportat la total unităţi predate la nivelul capitalei. Având în vedere că nivelul competitivităţii s-a redus în ultima perioadă, este cel mai bun moment să ţintim creşterea cotei de piaţă, în special prin oferirea de soluţii flexibile de locuire care s-au dovedit foarte atractive în primele patru luni ale anului", a declarat Carmen Săndulescu, directorul financiar al Impact Developer & Contractor.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0991
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5894
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4568
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0646
Gram de aur (XAU)Gram de aur480.3618

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb