Afacerile din comerţul cu amănuntul au crescut cu 0,4% în primele 11 luni din 2025, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2024, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Conform statisticii oficiale, în perioada 1 ianuarie - 30 noiembrie 2025, creşterea volumului cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (excluzând comerţul cu autovehicule şi motociclete), ca serie brută, a fost susţinută de vânzările de produse nealimentare (+2,4%) şi de comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+1,3%), notează INS.
Pe de altă parte, vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au înregistrat o scădere de 2,6% faţă de aceeaşi perioadă din 2024, precizează sursa citată.
De asemenea, cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a urcat cu 1% pe ansamblu în primele 11 luni din 2025, comparativ cu perioada similară a anului anterior, conform INS.
Creşterea seriei ajustate a fost determinată de vânzările de produse nealimentare (+3,5%) şi de comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+2,9%), în timp ce vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au scăzut cu 2,1%, arată datele oficiale.
La nivelul lunii noiembrie 2025, comparativ cu noiembrie 2024, afacerile din comerţul cu amănuntul (excluzând autovehiculele şi motocicletele) au scăzut cu 4,8% ca serie brută, din cauza rezultatelor negative în comerţul cu carburanţi (-5,3%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-5,1%) şi produse nealimentare (-4,4%), potrivit INS.
În aceeaşi perioadă, ca serie ajustată, volumul cifrei de afaceri s-a diminuat cu 4%, pe fondul scăderilor din vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-5,1%) şi de produse nealimentare (-3,3%), în timp ce comerţul cu carburanţi a înregistrat o creştere de 2,3%, arată datele INS.
Raportat la luna octombrie 2025, în noiembrie 2025 comerţul cu amănuntul (excluzând autovehiculele şi motocicletele) a înregistrat o creştere a cifrei de afaceri de 2,5% ca serie brută, respectiv 0,1% ca serie ajustată, conform statisticii oficiale.

























































1. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 09.01.2026, 09:36)
...
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.01.2026, 12:00)
Si inflatia oficiala este de 10%.
2.1. si neoficiala? (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.01.2026, 12:27)
ce treaba are su..la cu prefectura? sa te bucuri cand este inflatie ,altfel vine criza,foametea ,somaj in crestere =deflatie