Irakul a cerut de la FMI un împrumut de 7 miliarde de dolari

F. A.
Internaţional / 25 mai 2009

Irakul a cerut de la Fondul Monetar Internaţional (FMI) un împrumut de 7 miliarde dolari pentru a-şi reduce deficitul bugetar, a anunţat ministrul de Finanţe al Irakului, Baqer Jabr Soulagh, într-un interviu publicat azi în cotidianul al-Sabah, citat de AFP.

"Irakul încearcă să obţină un împrumut de şapte miliarde de dolari de la Fondul Monetar Internaţional pentru a-şi reduce deficitul bugetar pe anul acesta şi anul viitor", a declarat Baqer Jabr Soulagh.

Ministrul irakian a declarat că încearcă să convingă ţările faţă de care Irakul are datorii să şteargă sumele datorate, în schimbul facilitării investiţiilor străine în Irak.

Parlamentul irakian a adoptat la începutul lui martie un buget pe 2009 cu 25% mai mic faţă de proiectul iniţial, consecinţă a scăderii bruşte a preţului la petrol, peste 90% din veniturile Irakului fiind obţinute din petrol şi gaz.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2436
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5565
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7073
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0676
Gram de aur (XAU)Gram de aur628.8126

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb