Irineu Darău: Cineva care duce o companie de stat spre faliment va trebui să plătească

S.E.
Politică / 24 decembrie 2025

Irineu Darău/Sursa foto: senat.ro

Irineu Darău/Sursa foto: senat.ro

Irineu Darău, noul ministru al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, a declarat că va cere demisia celor care „duc o companie de stat spre faliment”, potrivit RFI.

Irinel Darău a menţionat, după informaţiile prezentate de sursa menţionată, că îşi doreşte să aplice la toate companiile de stat din România principiul că „trebuie să funcţioneze pe bază de performanţă de sus până jos” şi a precizat:

„Cineva care duce spre exemplu o companie de stat spre faliment nu are nici o scuză şi cred că se vor găsi metode pentru ca cei care nu au nici o scuză să plece sau să plătească”.

Conform sursei citate anterior, noul ministru al Economiei a subliniat că va continua reformele începute de Radu Miruţă.

„Nu am fost niciodată un om confortabil şi nu am fost niciodată un om care să facă lucruri pentru el sau pentru viitorul lui politic. Eu voi face ceea ce este corect şi este bine să fac. Consider că ceea ce a început Radu Miruţă a fost o cale foarte corectă”, a declarat Irineu Darău, pentru RFI.

Noul ministru a ţinut să sublinieze, conform sursei menţionate, că se va baza „foarte mult pe echipă”.

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. vorbe goale , va trebui , va plati ,.... toate intr-un viitor incert

    Asa anarhistule! Bravo! Daca vrei sa conduci o companie de stat trebuie sa aduci bani de acasa. Foarte bine competentule!

    tare as vrea sa te vedem cum ii pui tu pe aia de la praid sa plateasca, sau de la apele romane!

    hai, ba usristule, n-ai ambit. 

    sa te vedem.

    Cine sa va mai creada ? Lasi , tradatori, incompetenti dispusi sa ne sacrificati pentru interesele voastre meschine .

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2592
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5281
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7371
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0899
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.5312

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb