Isărescu: "Nu se mai pune problema să candidez la Preşedinţie"

A.S.
Ziarul BURSA #Politică / 15 ianuarie 2014

Guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Mugur Isărescu, a declarat că îi este greu, la vârsta de 65 de ani, pe care urmează să o împlinească în acest an, să intre în viaţa politică. Întrebat în ce condiţii ar candida la Preşedinţia ţării, domnia sa a răspuns: "Am candidat o dată. Acum nu se mai pune problema. Să-mi schimb profesiunea la 65 de ani. În România, preşedintele, conform Constituţiei, este un om politic. La 65 de ani îmi este greu să mă debarasez de haina de bancher, care-ţi intră în piele. Nu prea ştiu cazuri ca la 65 de ani, să intre cineva în viaţa politică".

Mai multe voci din sfera politicului au vehiculat ideea unei potenţiale candidaturi a lui Mugur Isărescu la alegerile prezidenţiale din acest an, în condiţiile în care mandatul domniei sale la conducerea Băncii Centrale se încheie în acest an şi nu este clar dacă doreşte sau nu un nou astfel de mandat.

Guvernatorul BNR se bucură de mai multă încredere în ochii opiniei publice decât aproape toţi oamenii politici, potrivit sondajelor realizate (unele astfel de sondaje îl poziţionează înaintea tuturor politicienilor).

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2356
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5872
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6312
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1350
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.6628

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb