Guvernul japonez a dezminţit joi o informaţie publicată de Wall Street Journal, potrivit căreia preşedintele american Donald Trump ar fi sfătuit-o pe premierul Sanae Takaichi să evite provocarea Beijingului în disputa privind suveranitatea Taiwanului, transmite France Presse, de la care relatăm cele ce urmează.
Tensiunile dintre Tokyo şi Beijing s-au amplificat la începutul lunii noiembrie, după ce noul premier japonez, cunoscut pentru poziţiile sale naţionaliste, a sugerat că Japonia ar putea interveni militar în cazul unei agresiuni chineze asupra insulei pe care Beijingul o consideră teritoriu propriu.
În relatările Ministerului de Externe chinez, Xi Jinping a abordat direct acest subiect sensibil într-un apel telefonic cu Donald Trump, insistând că reintegrarea Taiwanului în cadrul Chinei este parte a „ordinii internaţionale postbelice”. La scurt timp, WSJ a susţinut că Trump ar fi contactat-o pe Takaichi pentru a o îndemna să nu tensioneze şi mai mult relaţia cu Beijingul, citând surse anonime japoneze şi americane.
Purtătorul de cuvânt al Executivului de la Tokyo, Minoru Kihara, a respins categoric această versiune. „Articolul conţine un pasaj care afirmă că Trump a sfătuit-o pe premier să nu provoace guvernul chinez în chestiunea Taiwanului. Nu există niciun fapt de acest gen”, a declarat oficialul, fără a detalia discuţia dintre cei doi lideri.
La rândul său, Sanae Takaichi a precizat că discuţia cu Donald Trump a vizat convorbirea acestuia cu Xi Jinping şi relaţiile bilaterale dintre cei doi aliaţi. „Preşedintele Trump a spus că suntem prieteni foarte apropiaţi şi s-a oferit să mă sune oricând”, a afirmat ea, fără a confirma existenţa vreunui avertisment legat de Taiwan.
Potrivit WSJ, oficiali japonezi ar fi perceput mesajul lui Trump drept îngrijorător, sugerând că liderul american nu doreşte ca tensiunile din jurul Taiwanului să perturbe o recentă destindere diplomatică cu Beijingul, ce include şi promisiunea Chinei de a cumpăra mai multe produse agricole americane, în contextul conflictelor comerciale anterioare.
Declaraţiile lui Takaichi au provocat reacţii rapide din partea Chinei, care a convocat ambasadorul Japoniei, a avertizat cetăţenii să evite deplasările în această ţară şi a amânat lansarea unor filme japoneze pe piaţa chineză, potrivit presei de stat de la Beijing.
Afirmaţiile contradictorii evidenţiază fragilitatea relaţiilor din Asia de Est, unde situaţia Taiwanului continuă să fie cel mai sensibil punct de convergenţă între ambiţiile regionale ale Chinei şi interesele strategice ale Statelor Unite şi ale aliaţilor săi.


















































Opinia Cititorului