Libia are miliarde de dolari în băncile străine

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 27 mai 2011

Unele dintre cele mai mari şi mai cunoscute instituţii financiare din lume (precum HSBC, "Goldman Sachs" şi "Société Générale") gestionează fonduri de miliarde de dolari depozitate de Autoritatea pentru Investiţii din Libia (LIA), fondul suveran de investiţii al ţării, anunţă organizaţia non-guvernamentală Global Witness, transmite BBC, potrivit Agerpres.

Un document datând din luna iunie 2010 arată că LIA avea plasate 292,7 milioane de dolari în zece conturi la HSBC, o sumă similară fiind investită într-un fond speculativ. Alte 43 de milioane de dolari ar fi depozitate în trei conturi la "Goldman Sachs" şi aproximativ un miliard de dolari a fost investit în trei fonduri gestionate de "Société Générale".

Pe lista băncilor menţionate se mai află "Royal Bank of Scotland", "JPMorgan Chase", "Bank of New York" şi "Nomura".

În total, activele gestionate de LIA sunt estimate la aproximativ 70 de miliarde dolari, ceea ce plasează autoritatea pe locul 13 în topul celor mai mari fonduri suverane din lume. Cea mai mare parte din activele LIA, aproximativ 19 miliarde dolari, se află în băncile arabe, precum "Arab Banking" Corp. din Bahrein sau "British Arab Commercial Bank". Însă, aproximativ patru miliarde de dolari se află în fonduri de investiţi şi produse structurate gestionate de societăţi private.

Toate aceste fonduri au fost îngheţate de Uniunea Europeană şi Naţiunile Unite, ca urmare a sancţiunilor economice decise împotriva liderului libian Muammar Gaddafi.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2536
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6131
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1399
Gram de aur (XAU)Gram de aur672.2462

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb