LIVIU DRAGNEA: "România trebuie să adopte o poziţie fermă împotriva unei Europe cu mai multe viteze"

Alexandra Cismaru
Politică / 2 martie 2017

Liviu Dragnea (sursa foto: Facebook)

Liviu Dragnea (sursa foto: Facebook)

Actualizare 15:15 Ana Birchall: "O Uniune Europeană cu cercuri concentrice riscă accentuarea clivajelor de natură economică şi socială între statele membre"

Ana Birchall consideră că România nu poate susţine o Uniune Europeană cu cercuri concentrice şi viteze multiple care comportă riscul accentuării clivajelor de natură economică şi socială între statele membre, inclusiv între zona Euro şi zona non-Euro, între statele din nord şi cele din sud, precum şi între cele din estul şi vestul Europei.

Ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Ana Birchall, a luat notă de prezentarea făcută de Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, la Bruxelles, în plenul Parlamentului European, pe tema "Cărţii Albe" privind viitorul Uniunii Europene, potrivit unui comunicat remis Redacţiei.

Ministrul a relevat importanţa efortului pe care Comisia Europeană îl face în acest fel la dezbaterea fundamentală cu privire la viitorul Uniunii Europene cu 27 de state.

Ana Birchall mai afirmă: "Suntem de acord cu necesitatea reformei instituţiilor europene, însă aceasta nu se poate face sacrificând unitatea europeană. Soluţia depăşirii crizelor Uniunii Europene stă în aprofundarea integrării între toţi cei 27 de membri ai Uniunii, fără deosebire şi ţinând cont de necesitatea sporirii încrederii cetăţenilor în proiectul european. Orice proiect politic este durabil numai dacă se bucură de sprijinul cetăţenilor".

În ceea ce priveşte cele cinci scenarii propuse în Cartea Albă, ministrul delegat Ana Birchall consideră că acestea nu sunt exhaustive. Pe parcursul dezbaterii la nivel european, alte idei şi scenarii pot prinde contur, inclusiv la iniţiativa României, a precizat aceasta.

(A.C.)

--------

Partidul Social Democrat (PSD) consideră că România trebuie să îşi exprime o poziţie fermă pentru susţinerea principiului egalităţii între membrii Uniunii Europene (UE) şi să respingă categoric orice scenariu privind o Europă cu mai multe viteze sau o Uniune a cercurilor concentrice, conform unui comunicat de presă remis Redacţiei.

Preşedintele partidului, Liviu Dragnea, afirmă: "În opinia PSD, definirea unei poziţii clare şi unitare a României în raport cu situaţia actuală a Uniunii Europene trebuie să devină un obiectiv comun, care să reunească întreaga clasă politică românească."

Prin urmare, PSD îi propune preşedintelui Klaus Iohannis să iniţieze consultarea partidelor politice pentru stabilirea unei viziuni comune care să fie promovată unitar pe plan extern, la toate nivelurile politice şi diplomatice, în perspectiva participării României la dezbaterile privind viitorul Europei.

De asemenea, Liviu Dragnea precizează: "Este important ca în cadrul acestor consultări să fie stabilit un mecanism de lucru permanent, cu reprezentanţi ai tuturor partidelor parlamentare şi ai Administraţiei Prezidenţiale, care să aibă ca obiectiv armonizarea abordărilor politice în plan extern, în sensul susţinerii interesului naţional al României în relaţia cu instituţiile europene."

Astfel, PSD îşi manifestă susţinerea pentru realizarea unui consens politic cu privire la interesul naţional al României în cadrul UE, conchide Liviu Dragnea.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. Desi imi este ANTIPATIC ;i imi provoaca greata, in acest caz personajul are dreptate...

    pozitia asta trebuia sa o aiba iohannis...dar el doarme in continuare. 

    1. Urmareste te rog mai bine evenimentele...Iohanis ..recent la vizita maltezului....eventual viitor Presedinte al Comisiei Europene si-a spus clar care este pozitia Romaniei.

      Apoi hai sa fim sinceri...dupa toata "mocirla " asta pe care am facuto in ultima perioada...chiar crezi ca mai avem noi credibilitate...se mai uita cineva la noi ???? Am dat in "spate " Romania cu multi ani in urma...suntem pe "butuci" cu credibilitatea. 

      daca iohannis si-a expus parerea cu privire la acest subiect atunci este ok, insa sa faca bine pe viitor sa faca publice aceste lucruri pe care le sustine in numele unei tari nu in nume propriu sau al vreunui partid...referitor la mocirla ..sunt de acord...insa in aceste momente o doza de nationalism nu ar strica...bineinteles o doza moderata. Nu imi convine ca suntem vazuti ca provenind din lumea a treia...UE pana la urma inseamna egalitate. Din pacate la fel eram vazuti si inainte de evenimentele la care te referi.

      ...deacord.

      exista doar o defazare temporala de 5 ani intre imbecilul Basescu si inteleptul Dragnea. La Bruxelles in 2012 , martie, Comandantul s-a opus unei Europe cu doua viteze, lucru pentru care a fost recompensat cu referendumul din fara anului 2012. Cata prestanta mai are venerabilul Dragnea in fata acestei realitati...

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

15 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0798
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3475
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8503
Gram de aur (XAU)Gram de aur469.8706

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb