Ludovic Orban a discutat cu Ilie Bolojan despre o posibilă revenire în PNL

A.B.
Politică / 27 noiembrie, 19:07

Ludovic Orban a discutat cu Ilie Bolojan despre o posibilă revenire în PNL

Liderul partidului Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a confirmat că a discutat cu preşedintele PNL, Ilie Bolojan, în vederea revenirii sale în Partidul Naţional Liberal, precizând că există „deschidere de ambele părţi”, transmite Agerpres, de la care relatăm cele ce urmează. „Am discutat, a rămas că vom continua discuţia. Există o deschidere, un respect reciproc şi o apreciere reciprocă”, a declarat Orban într-o conferinţă de presă, subliniind că o decizie finală nu poate fi luată fără consultări interne în ambele formaţiuni.

În aceeaşi zi, Orban a anunţat oficial că Forţa Dreptei îl susţine pe candidatul PNL, Ciprian Ciucu, pentru Primăria Capitalei, în detrimentul liderului USR, Cătălin Drulă. El a justificat decizia ca fiind una pragmatică, motivată de şansele electorale: „Sprijinim mereu soluţia de centru-dreapta cu cel mai mare potenţial de a câştiga în faţa PSD şi a satelitului său, AUR”.

Întrebat dacă a mai discutat cu preşedintele Nicuşor Dan după plecarea sa de la Palatul Cotroceni, Orban a negat, dar a insistat că rămâne adeptul proiectului politic pentru care l-a sprijinit: „Aşteptăm de la el să facă lucrurile pentru care l-am susţinut şi voi fi alături de el în măsurile pe care le va lua ca preşedinte, în direcţia aşteptărilor românilor”.

Referindu-se la reproşurile USR privind susţinerea lui Ciucu, Orban a amintit că şi în trecut a făcut paşi în favoarea acestui partid, când s-a retras în campania prezidenţială pentru a o sprijini pe Elena Lasconi, pe care studiile sociologice o indicau drept singura capabilă să intre în turul al doilea. El a punctat că şi în cazul lui Nicuşor Dan, în 2020, a adoptat aceeaşi logică politică, sprijinindu-l pentru a bloca ascensiunea unor candidaţi extremişti.

Prin această repoziţionare, Ludovic Orban îşi marchează cea mai clară apropiere de PNL de la ruptura din 2021, mişcare cu implicaţii directe asupra dinamicii electorale a dreptei în Bucureşti şi, posibil, la nivel naţional.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
digi.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0901
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3946
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4542
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8106
Gram de aur (XAU)Gram de aur587.0446

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb