Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a transmis marţi un mesaj cu ocazia împlinirii a patru ani de la declanşarea invaziei ruse în Ucraina, subliniind că ucrainenii sunt cei care, de patru ani, „se interpun cu altruism şi curaj între agresor şi restul Europei”, relatează News.ro.
„Fac acest lucru pentru familiile lor, dar, procedând astfel, le protejează şi pe ale noastre”, a afirmat şefa diplomaţiei române.
Oana Ţoiu a amintit că 24 februarie 2022 reprezintă „o zi sumbră în istoria recentă a Europei”, momentul în care Ucraina, Europa şi România s-au confruntat cu primul război de cucerire de pe continent după 1945.
Ea a subliniat că, deşi anii pot fi număraţi, suferinţa provocată de războiul neprovocat şi ilegal declanşat de Moscova rămâne imposibil de cuantificat în simple date statistice. Totodată, ministrul a evidenţiat că admiraţia şi respectul faţă de curajul şi demnitatea poporului ucrainean au crescut constant în această perioadă, transmite sursa.
La rândul său, MAE a transmis un comunicat în care arată că, la 24 februarie 2026, se împlinesc patru ani de la lansarea de către Federaţia Rusă a războiului de agresiune la scară largă împotriva Ucrainei, calificat drept o încălcare gravă a independenţei, suveranităţii şi integrităţii teritoriale ale unui stat suveran şi cea mai serioasă ameninţare la adresa securităţii europene de după 1945. Aceştia au amintit faptul că agresiunea a fost precedată de acţiuni sistematice de subminare a suveranităţii Ucrainei, inclusiv anexarea ilegală a Crimeei în anul 2014, notează sursa.
Potrivit MAE, România a rămas în toţi aceşti ani solidară cu Ucraina şi cu cetăţenii săi în lupta pentru libertate, demnitate şi dreptul de a-şi decide propriul viitor. Instituţia a condamnat brutalitatea şi caracterul inuman al conflictului, marcat de crime de război împotriva civililor, subliniind că nicio statistică nu poate reda pe deplin sacrificiul făcut de ucraineni. În acest context, comunitatea internaţională este chemată să intensifice eforturile pentru obţinerea unei păci juste şi durabile şi pentru tragerea la răspundere a celor vinovaţi.
MAE mai arată că, în pofida declaraţiilor publice ale Moscovei, atacurile repetate asupra populaţiei civile şi infrastructurii critice demonstrează că Federaţia Rusă nu urmăreşte pacea. Ţara noastră participă activ la iniţiativele internaţionale menite să pună capăt conflictului şi să construiască un acord de pace solid, însoţit de garanţii de securitate credibile pentru Ucraina.
În cadrul Coaliţiei de Voinţă, alături de SUA şi Ucraina, precum şi în UE şi NATO, ţara noastră susţine soluţii diplomatice conforme dreptului internaţional şi continuă să ofere sprijin politic, umanitar, economic şi de securitate, relatează News.ro.
De asemenea, România contribuie la investigarea şi sancţionarea crimelor de război, inclusiv prin sprijinirea Tribunalului special privind crima de agresiune împotriva Ucrainei şi a unui mecanism internaţional de despăgubire. La nivel regional, ţara noastră a avut un rol important în operaţionalizarea „Triunghiului Odesa”, împreună cu Republica Moldova şi Ucraina, pentru consolidarea cooperării în domeniul securităţii şi rezilienţei.
De la începutul războiului, aproximativ 13 milioane de refugiaţi ucraineni au tranzitat România, iar cei care au rămas au beneficiat de servicii medicale, educaţionale şi acces pe piaţa muncii. Totodată, prin facilitarea tranzitului cerealelor ucrainene prin Coridoarele Solidarităţii, România a contribuit la limitarea efectelor crizei alimentare globale, conform News.ro.
MAE subliniază că România susţine ferm parcursul european al Ucrainei şi deschiderea rapidă a negocierilor de aderare, în paralel cu reformele implementate la Kiev. În plan euro-atlantic, România contribuie la consolidarea capacităţilor de apărare ale Ucrainei, inclusiv printr-o contribuţie de 50 de milioane de euro la iniţiativa SUA privind Lista de achiziţii prioritare necesare apărării Ucrainei (PURL).
„O Ucraină independentă, suverană, sigură, rezilientă şi democratică este un vecin de încredere şi un partener strategic esenţial pentru România”, se mai arată în comunicat.
Mesaje similare au fost transmise marţi de preşedintele Nicuşor Dan şi de premierul Ilie Bolojan, alături de alţi oficiali europeni. De asemenea, Parlamentul European a organizat o şedinţă solemnă extraordinară dedicată marcării a patru ani de la invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina, precizează News.ro.


















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.02.2026, 00:20)
România rămâne solidară si cu poporul roman ?
sau saracii primesc in continuare Pachete de Austeritate,
ca sa putem sponsoriza Ucraina,
slava ukri cu toalete din aur
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.02.2026, 08:37)
Stai linistit, sunt multi care au toalete de aur si la noi si asta nu are nicio legatura cu modestul sprijin oferit Ucrainei.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.02.2026, 08:50)
Viktor Orban vorbeste cu nerusinare despre obtinerea pacii prin retragerea oricarui ajutor pentru Ucraina. Adica Orban vorbeste despre capitularea Ucrainei in fata putinismului, dar niciodata nu rosteste cuvantul ”capitulare” pentru ca da prost la televizor.
Ce nu spune Viktor Orban este ca daca Ucraina capituleaza atunci echipele mortii ale lui Putin (KGB) vor incepe sa vaneze si sa execute sute de mii de politicieni si de militari ucraineni.
Ucraina nu se va preda niciodata pentru ca nu are de ales. Pentru visul lor de libertate, ucrainenii vor lupta ca niste eroi pana la ultimul barbat si ultima femeie.
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 25.02.2026, 09:01)
modestul sprijin ,ar trebui facut de fiecare la salariu!
vrei sa ajuti UA,iti oprim 10% din salariu,pe stat!
eu nu vreau sa ajut Ucraina,as fi de acord sa mi opreasca 10% cu DESTINATIA EXCLUSIVA DE INDUSTRIALIZARE A ROMANIEI!
As sti ca se face ceva util,va creste (fara contributia invatamantului) nivelul de calificare al fortei de munca,pt ca 100 de ore in fabrica ,practic valoreaza cat 3 ani de profesionala si mai mult de 3 ani de facultate unde inveti in primii ani numai generalitati inutile!
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de prostul scolii în data de 25.02.2026, 09:06)
parca vorbesti din filme ,v a pe creier tvul!
nu intelegi ca Rusia,daca va pierde,eu,tu si ceilalti viteji vom fi cenusa radioactiva?
intr un razboi clasic,huburile din Polonia ar fi atacate zilnic,asa la umbra Nato,se fac tot felul de combinatii,rusilor le ataca uzinele iar cele vestice ce dau armament Ucrainei nu au nici o problema de securitate!
acest lucru il accepta rusii pt ca ei conduc ostilitatile!
daca ar fi altfel,ai vedea alte lucruri grave,razboinicule cu suflet mare!
1.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.02.2026, 09:23)
Ce nu intelegi tu troll trist este ca atunci cand Putin a atacat Ucraina a stiut si si-a asumat, impreuna cu partenerul fara limite Jinping, ca se poate ajunge la al treilea razboi mondial. Doar ca nu i-a pasat de lucrul asta.
Asa ca lasa-ma cu ”cenusa radioactiva”. Oricum totul depinde de starea psihica a marelui sobolan, asa ca nu avem niciun fel de garantii.
Si daca Ucraina capituleaza, ce te face sa crezi ca Putin se va opri acolo.? Poate ca doreste sa ocupe si tarile Baltice. Asa ca tot la ”cenusa radioactiva” vom ajunge...
Pasivitatea in fata crimei nu este o solutie !
1.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.02.2026, 09:27)
Dar sa nu uitam, cenusa radioactiva vor ajunge si rusii atunci pentru ca asa functioneaza sistemul...
1.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de wes în data de 25.02.2026, 09:43)
daca e modest de ce e la secret? 5 mld de euro pe an e modest? de fapt e de 5 ori mai mare; doar idiotii mai cred ca nu e spalare de bani
1.8. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de wes în data de 25.02.2026, 09:47)
Ce sa faca Putin cu paraziti pro-europeni ca tine? Sa-ti plateasca pensia? N-are destui betivi rusi de intretinut?