Echipe mixte de specialişti din cadrul Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Afacerilor Interne şi Serviciului Român de Informaţii desfăşoară investigaţii în zona unui bloc din Galaţi, după ce o dronă s-a prăbuşit în dimineaţa zilei de 29 mai, conform MApN. Datele preliminare arată că întreaga încărcătură a dronei de tip Geran 2, de provenienţă rusească, a explodat în momentul în care a avut loc impactul, transmite MApN.
Autorităţile solicită publicului respectarea recomandărilor oficiale şi urmărirea exclusivă a informaţiilor din surse instituţionale, notează MApN. Ministerul Apărării Naţionale condamnă acţiunile iresponsabile ale Federaţiei Ruse şi cataloghează acest eveniment drept o nouă provocare la adresa securităţii regionale, arată MApN. Instituţia subliniază că astfel de incidente încalcă normele de drept internaţional şi pun în pericol siguranţa naţională şi cea colectivă a NATO, conchide MApN.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 29.05.2026, 08:45)
sper ca evenimentul sa nu fie transformat intr-o prezenta a lui Dinel la televizor încontinuu pînă marți.
2. fără titlu
(mesaj trimis de Prostul scolii în data de 29.05.2026, 10:12)
Armata profesionista romana,ataca cu blocul drona,am luat jucării de la americani de zeci de miliarde,avem 100 km de granita de aparat și ne facem de ras ,in timpul asta eroi se pensionează la 48
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 29.05.2026, 12:43)
Drona are incarcatura de 50 pina la 90 de kg de explozibil. O explozie de asta nu ar fi facut victime, mai ales la ora aia? Ca sa nu mai vorbim de darimaturi.
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 29.05.2026, 17:33)
E bine construit blocul lui Ceaușescu sau nu a fost drona!
Care variante circulă pe TikTok și vă pun în încurcătură pe voi, cei de la aur?