Mexic şi Argentina îl susţin pe Infantino

O.D.
Sport / 7 august, 12:51

Mexic şi Argentina îl susţin pe Infantino

Federaţiile de fotbal din Mexic şi Argentina şi-au exprimat sprijinul faţă de preşedintele FIFA, Gianni Infantino, în contextul în care şeful fotbalului mondial se confruntă cu o reacţie virulentă la adresa unei propuneri, abandonate între timp de a vinde o parte din drepturile comerciale ale Cupei Mondiale.

Federaţia Mexicană de Fotbal (FMF), una dintre gazdele Cupei Mondiale care tocmai s-a încheiat, s-a distanţat de propria confederaţie regională, susţinându-l pe Infantino după ce CONCACAF a cerut o „evaluare cuprinzătoare” a mandatului său.

Joi, Confederaţia Africană de Fotbal (CAF) a susţinut în unanimitate leadership-ul lui Infantino, însă forul european al fotbalului, UEFA, a declarat că rămâne hotărât să boicoteze Cupa Mondială şi alte competiţii ale FIFA.

Confederaţia asiatică a declarat că „se solidarizează” cu UEFA şi CONCACAF, care gestionează fotbalul în America de Nord, America Centrală şi Caraibe.

Cu toate acestea, CONMEBOL din America de Sud a emis joi un comunicat prin care respinge orice încercare de a-l destitui pe Infantino care nu implică un vot al tuturor celor 211 de membri.

Federaţia din Mexic a susţinut aceste poziţii.

„FMF nu va recunoaşte şi nici nu va aproba niciun proces iniţiat în afara acestui cadru instituţional şi se alătură apelului lansat ... de preşedintele Infantino de a continua în mod colectiv dezvoltarea fotbalului în beneficiul celor 211 de asociaţii membre”, se arată într-o declaraţie.

„FMF susţine leadership-ul preşedintelui Infantino în eforturile sale de a promova în continuare dezvoltarea fotbalului prin consolidarea instituţională.”

În urma unei reuniuni desfăşurate la Rabat în această săptămână, FIFA a declarat că şi-a cerut scuze faţă de membrii săi pentru greşelile legate de propunerea de a vinde o parte din viitorul comercial al Cupei Mondiale.

De asemenea, s-a angajat să revizuiască procesele care au dus la această controversă.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2588
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5161
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6046
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1316
Gram de aur (XAU)Gram de aur665.4259

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb