Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Mihai Dimian, a declarat că nu există riscul ca examenele naţionale să fie boicotate de cadrele didactice în acest an, în contextul tensiunilor din sistem şi al negocierilor cu sindicatele. „Nu cred că există acest risc atât timp cât ne aflăm într-un continuu dialog şi încercăm să găsim soluţii”, a afirmat ministrul, subliniind importanţa menţinerii comunicării între autorităţi şi profesori. Declaraţiile vin după o întâlnire desfăşurată la Parlament cu reprezentanţii sindicatelor din învăţământ, pe care ministrul a caracterizat-o drept „constructivă”. Potrivit acestuia, discuţiile au vizat: revendicările profesorilor din învăţământul preuniversitar şi universitar, situaţia actuală a sistemului, limitele bugetare şi posibile soluţii. „Am încercat să oferim o imagine corectă a învăţământului şi să vedem de unde pornim pentru a îmbunătăţi situaţia”, a precizat Dimian.
• Buget în creştere, dar presiuni persistente
Ministrul a anunţat că bugetul alocat educaţiei este în creştere: +4% pentru Educaţie, +20% pentru Cercetare. În paralel, autorităţile mizează pe implementarea proiectelor din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), care ar urma să contribuie la modernizarea infrastructurii educaţionale.
Mihai Dimian a susţinut că sistemul educaţional are şanse să fie primul care îşi revine din actuala perioadă dificilă, însă acest lucru depinde de: continuitatea reformelor, utilizarea eficientă a fondurilor, colaborarea cu actorii din sistem.
Declaraţiile ministrului vin pe fondul unor îngrijorări legate de posibile proteste sau forme de presiune din partea cadrelor didactice, nemulţumite de salarii şi condiţiile din sistem. Raportul favorabil acordat de comisiile de buget-finanţe ale Parlamentului pentru bugetul ministerului ar putea contribui la detensionarea situaţiei, însă rămâne de văzut dacă măsurile anunţate vor fi suficiente pentru a evita escaladarea conflictelor. În acest moment, mesajul oficial este unul de stabilitate şi continuitate, iar autorităţile dau asigurări că examenele naţionale se vor desfăşura fără perturbări.

















































Opinia Cititorului