MINISTRUL LUXEMBURGHEZ DE EXTERNE: Viitorul premier britanic nu poate renegocia acordul Brexitului

I.I.
Internaţional / 17 iunie 2019

Jean Asselborn (Sursa foto: Twitter)

Jean Asselborn (Sursa foto: Twitter)

"Indiferent de numele noului prim-ministru, acordul este pe masă. Se poate accepta sau respinge", a declarat Jean Asselborn, ministrul luxemburghez de externe.

Asselborn a declarat că poate unele detalii ar putea fi renegociate, însă subiectele principale - inclusiv factura "divorţului", soluţia de rezervă privind Irlanda de Nord sau drepturile cetăţenilor - au fost deja stabilite. Cei care cred că se poate renegocia acest acord "greşesc", a precizat Asselborn.

Premierul britanic Theresa May şi-a anunţat demisia şi asigură interimatul până când un nou premier va fi desemnat în săptămâna care începe pe 22 iulie, la sfârşitul cursei interne pentru conducerea Partidului Conservator.

May a demisionat după ce nu a reuşit să obţină aprobarea parlamentului pentru acordul pe care l-a negociat cu UE. Deşi blocul european a precizat în numeroase rânduri că acordul nu mai poate fi renegociat, mulţi candidaţi din Partidul Conservator au promis că vor încerca să obţină noi concesii.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
cosmopharm.eu
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

06 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2317
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5842
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6879
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1118
Gram de aur (XAU)Gram de aur610.5409

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb