Ministerul Sănătăţii a decis menţinerea tuturor restricţiilor privind utilizarea apei în zona alimentată de Barajul Paltinu, până când analizele de laborator vor confirma că aceasta este complet sigură pentru consum. Anunţul a fost făcut, la Ploieşti, de ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, în contextul crizei majore de apă care afectează mai multe localităţi şi unităţi medicale din judeţul Prahova.
Ministrul a declarat că a cerut Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Prahova să nu ridice restricţiile sub nicio formă până la obţinerea rezultatelor conforme din punct de vedere microbiologic şi fizico-chimic: „Este exclus să faci un asemenea rabat şi să introduci într-un sistem centralizat apă contaminată. Ar duce la un incident epidemiologic fără precedent.” Potrivit acestuia, orice deviere de la normele de siguranţă ar pune în pericol sănătatea întregii populaţii din zonă. Criza de la Barajul Paltinu are efecte directe asupra unor unităţi medicale majore. Rogobete a prezentat o situaţie detaliată: cinci spitale din Câmpina, Voila, Floreşti, Băicoi şi Breaza se confruntă în prezent cu lipsa apei potabile şi menajere. Acestea găzduiesc 378 de pacienţi, iar personalul medical însumează 1.260 de angajaţi.
La discuţiile de urgenţă au participat managerii acestor unităţi, conducerea DSP Prahova, şeful Inspecţiei Sanitare de Stat şi reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii. Pentru a preveni o criză medicală, Ministerul Sănătăţii a activat o celulă de urgenţă care include cinci spitale importante din Bucureşti: Spitalul Universitar, Spitalul Bagdasar-Arseni, Spitalul Floreasca, Spitalul Elias, Spitalul de Urgenţă pentru Copii. Acestea vor păstra câte 10 paturi libere (5 chirurgicale şi 5 nechirurgicale) pentru eventuale transferuri din Prahova. „Dacă va apărea o creştere a numărului de pacienţi sau situaţii cu victime multiple, suntem pregătiţi să intervenim rapid.”, a declarata Alexandru Rogobete. În prezent, Spitalul Judeţean Ploieşti dispune de capacitate suficientă în zonele ATI şi medicale, însă autorităţile nu exclud transferuri dacă situaţia se agravează.
• Apă îmbuteliată pentru spitale şi populaţie
Pentru unităţile sanitare afectate, ministerul a decis suplimentarea urgentă a stocurilor de apă. În următoarele zile, spitalele vor primi 1.640 de peturi de 2 litri pe zi, pentru pacienţi şi personal. Recomandarea fermă a autorităţilor pentru populaţie este clară: „Doar apă îmbuteliată în această perioadă.” Ministrul a explicat că există două dimensiuni ale crizei: riscul de sănătate publică, generat de potenţiala contaminare a apei; situaţia medicală propriu-zisă, care, deocamdată, nu a atins nivelul de urgenţă. Nu se ia în calcul închiderea spitalelor, însă autorităţile rămân în alertă şi monitorizează situaţia în timp real.
Rogobete a cerut populaţiei să rămână calmă şi să respecte indicaţiile oficiale:
„Fac apel la echilibru. Situaţia este una de alertă, dar nu este o urgenţă medicală în acest moment.” Criza apei de la Barajul Paltinu continuă să afecteze zeci de mii de oameni, iar autorităţile estimează că reluarea furnizării în condiţii de siguranţă ar mai putea dura câteva zile, până la confirmarea analizelor de laborator.




























































Opinia Cititorului