Timp de 8 ani, între 2009 şi 2017, companiile vicepremierului Dragoş Anastasiu au plătit peste 150.000 de euro (784.136,82 lei) unei inspectoare ANAF, Angela Burlacu, pentru a „asigura protecţia” firmelor în faţa controalelor fiscale, potrivit unui dosar DNA încheiat cu condamnarea definitivă a funcţionarei.
Pe lângă 2.000 de euro lunar pentru consultanţă fictivă, companiile lui Anastasiu au plătit zeci de vacanţe de lux în Europa şi Asia pentru Burlacu, familia acesteia şi apropiaţi, unele pentru grupuri de până la 12 persoane.
Cazul a pornit de la un denunţ depus în februarie 2018 la DNA de Cristian Băciucu, partener de afaceri şi acţionar în Touring Europabus România, parte din grupul Eurolines, deţinut de Anastasiu.
Angela Burlacu, consilier principal la Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili, i-ar fi spus angajaţilor grupului că „îl bagă pe patron la puşcărie” dacă nu semnează contractele indicate de ea. Directorii din companie l-au informat periodic pe Anastasiu despre pachetele turistice cerute de Burlacu.
În iunie 2023, Angela Burlacu a fost condamnată definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 5 ani şi 2 luni de închisoare pentru luare de mită şi trafic de influenţă. Fiul ei a scăpat de pedeapsă din cauza prescripţiei. Anastasiu şi angajaţii lui nu au fost puşi sub acuzare, fiind protejaţi de clauza de nepedepsire pentru denunţători.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 12:50)
Merita sa fie vice premier! La mai mare! Numai in Romania este posibil ca dupa un asemenea scandal sa fii pastrat in functie. De asta urati voi, politicienii, magistratii si tot o tineti langa cu salarii mari si pensii nesimtite, asta in timp ce voi sunteti niste spagari nenorociti. Cum de a avut neobrazarea sa intre in politica acest spagar?
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 13:02)
Putea să nu intre în politica de vârf,, dar are mult, mult tupeu. Ce destins ne zâmbește !
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 14:08)
A dat spaga opt ani de zile, nu o data, nu de doua ori, ci de o multime de ori si asta pana s-au certat infractorii si au decis sa-si regleze conturile. O asemena zdreanta ne da lectii si are tupeul sa faca taieri la oameni care au trait toata viata din salariu. HUUOOO! Un gagicar, mai e o poza cu el tinand-o protector dupa umar pe minstra de externe, o alta prapadita de-a lui low cost.
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 16:46)
Tu o iubești pe Soso?!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 12:53)
Omu, nu vrea sa plece de la guvern, ca trebuie sa recupereze banii dati ca mita si sa mai adauge si ceva meleoane ca este sarac, mai ales cu duhu.Cand vorbeste,face pauze mai mari ca matematicianu care dupa ce a ajuns presedinte, iau cazut si lui in casa niste meleoane. Astia,da reformatori ai statului.!
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 12:56)
Vai de mine !
si pro-europenii sunt corupti ?!
sa vina la putere,forte care nu au mai FOST !!!
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 15:24)
BOLOJAN, s-a inconjurat in GUVERN, numai de oameni integri, in frunte cu INCRUPTIBILA REPTILIANA, ENE DOGIOIU. O stie tata romania pe aceasta INCORUPTIBILA care alerga precum sfantu ILIE dupa DRACI, ea,alerga dupa CORUPTII care au obtinut DOCTORATE prin PLAGIAT. Ce viraj pe capu doamnei acum,in calitate de Purtatoare de CUVANT a Guvernului apara CORUPTII. Oare doamna mai are toate DOAGELE intregi cand vorbeste.?
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 13:06)
Cam putin. Pentru asta trebuie sa plece, nu se ridica la nivelul asteptarilor. 150k in 8 ani? Serios?
4.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 13:20)
That we kn ow of so far :D
4.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 13:58)
Daca a accepta santajul anaf inseamna ca a furat mai mult, taxe, evaziune, munca la negru cine stie ce i-au gasit, sigur nu "o factura nesemnata de sofer"
4.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 4.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 14:11)
Normal, nu dadea spaga opt ani de zile pentru nimic. Vor pune justitia la pamant sio rsa vada habarnistii ce inseamna intoarcerea la epoca Adrian Nastase.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 14:32)
Ce evaziune a facut mare afacerist in opt ani de zile, stiind ca este protejat de controale si amenzi! Acest spagar de cea mai joasa speta ne spune acum ca ne-am intins prea mult. Din aceasta cauza nu se va digitaliza niciodata ANAF, nu e o prioritate pentru ca nu ar mai fi posibile combinatiile facute de acest spagar si de altii. De zeci de ani astia fura prin evaziune 10 miliarde de euro pe an si dupa aceea dau vina pe magistrati, profesori si medici, iar o parte din populime ii crede, din pacate, pe acesti escroci.
5.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.07.2025, 17:06)
Cine nu a făcut încă cel puțin zece milioane de euro netransparenți și să vrea să o încalece pe Românica să dea primul cu piatra (versete ) .