Moşteanu a respins ideea reducerilor salariale în apărare

A.B.
Politică / 24 noiembrie, 21:33

Moşteanu a respins ideea reducerilor salariale în apărare

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a afirmat că eventualele reduceri salariale în sistemul de apărare nu sunt o opţiune oportună în actualul context de securitate, în care „avem un război la graniţă, de trei ani de zile, care nu ştim cât va mai continua”, potrivit Digi 24, de la care transmitem cele ce urmează. El a precizat că discuţiile din coaliţie nu s-au încheiat, dar este convins că se va ajunge „la o soluţie corectă pentru momentul istoric în care suntem acum”.

Întrebat despre intenţia de a reduce cu 10% cheltuielile salariale în administraţie, Moşteanu a explicat că, iniţial, se discutase despre excluderea întregului sistem naţional de apărare - inclusiv Ministerul de Interne - din această măsură. „Orice stat îşi face planurile în funcţie de realităţi. Realitatea este că avem un război la graniţă şi nu ştim cât va mai continua. Cred că este ultimul lucru de unde ar trebui să tăiem noi, acum, ca ţară”, a spus ministrul.

El a subliniat că nu poate exista o abordare uniformă în toate instituţiile statului: „Nu poţi să spui că dacă tai la o primărie, trebuie să tai şi la Armată. Nu acum, ţinând cont de realităţi”. Moşteanu a insistat că România trebuie să rămână bine protejată şi să îşi menţină capacitatea de descurajare: „Uitaţi-vă ce e în jur. S-ar putea să ne trezim vecini cu Putin”.

Potrivit acestuia, discuţia din coaliţie privind reducerea cheltuielilor „nu s-a tranşat în niciun fel”, iar negocierile continuă. Moşteanu a atras atenţia şi asupra dezechilibrelor bugetare moştenite: „Anul acesta vom plăti pe dobânzi 53 de miliarde. Bugetul Apărării, cu tot cu spitale şi instituţiile de învăţământ, e 43 de miliarde”.

Ministrul Apărării consideră că ajustările bugetare trebuie făcute ţintit, nu „tăind cu barda în mod egal”, şi că securitatea naţională trebuie să rămână prioritară „în momentul acesta istoric pentru România”.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. mosteanul - marele impostor, escroc usr, fara diploma la fel ca marcel, cu cv falsificat, a ajuns ministru.

    bravos natiune! 

    al cate-lea usr-ist cu diploma si cv falsificat este? 

    pana acum este al 9-lea usr dovedit, incepand cu caliban acum senator.

    daca o tara poate fi condusa de un partid de escroci sa nu ne mai miram unde ajungem. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0904
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3406
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4586
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8057
Gram de aur (XAU)Gram de aur604.2300

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb