NATO ar putea amplasa, în România, un scut anti-rachetă

Cătălin Deacu
Ziarul BURSA #Politică / 1 aprilie 2008

Ţara noastră ar putea avea, în viitor, un scut anti-rachetă similar celui aflat la stadiul de proiect în Cehia şi Polonia.

Victor Micula, secretar de stat în Minis­terul Afacerilor Externe a declarat, ieri, pentru Rompres, că ţara noastră va ajuta NATO să-şi dezvolte un sistem de apărare complementar şi integrat celui american, nefiind exclusă, pe viitor, perspectiva amplasării unui scut antirachetă de rază medie şi în ţara noas­tră.

Domnia sa a explicat: "Noi privim subiectul în contextul capabilităţilor Alianţei. Noi considerăm că sistemul dezvoltat de SUA împreună cu parteneri din Europa, precum Republica Cehă sau Polonia, adaugă capabilităţi Alianţei.

Noi încurajăm ca NATO să-şi dezvolte un sistem complementar şi integrat celui american, care într-un viitor să acopere şi zona noastră"

Secretarul de stat a subliniat că ţara noastră sprijină, în continuare, candidatura statelor ex-sovietice, Georgia şi Ucraina, în eventualitatea unei extinderi a Alianţei Nord-Atlantice.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2310
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6050
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6151
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1178
Gram de aur (XAU)Gram de aur596.5952

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb