Nazare: ANAF a colectat 130 de miliarde de lei, în iulie-septembrie, în creştere cu 11%

T.B.
Politică / 14 octombrie, 11:09

Nazare: ANAF a colectat 130 de miliarde de lei, în iulie-septembrie, în creştere cu 11%

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a colectat 130 de miliarde de lei, în perioada iulie-septembrie 2025, în creştere cu 11% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, a anunţat marţi ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, într-o postare pe Facebook.

"În ultimele trei luni, am declanşat o schimbare de atitudine la nivelul ANAF - o instituţie-cheie pentru buna funcţionare a statului, dar care, ani la rând, a fost percepută ca fiind greoaie şi ineficientă. Rezultatele acestei noi dinamici se văd deja în cifre: în perioada iulie-septembrie 2025, ANAF a colectat 130 de miliarde de lei, în creştere cu 11% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Este, desigur, doar un început - o instituţie atât de mare şi complexă nu se poate transforma peste noapte. Dar direcţia este clară: profesionalizare, digitalizare şi responsabilitate", a scris ministrul.

Acesta spune că are încredere că noul preşedinte, Adrian Nica, poate conduce procesul de schimbare a ANAF.

"Efortul este însă uriaş. Recuperarea decalajelor privind digitalizarea, performanţa şi încrederea contribuabililor, dar mai ales schimbarea mentalităţii instituţionale, presupune muncă intensă şi consecvenţă. Am încredere că noul preşedinte, Adrian Nica, este persoana potrivită să conducă acest proces de schimbare", a menţionat Nazare.

Conform acestuia, în interiorul ANAF lucrează şi numeroşi oameni de calitate - specialişti experimentaţi, motivaţi şi dornici să restabilească încrederea publică în instituţie.

"O parte dintre aceştia fac parte din noul grup de lucru pentru Operaţiuni Speciale, format împreună cu preşedintele ANAF. Această Divizie Specială are un mandat clar: să investigheze marile dosare care au trenat ani la rând şi să se concentreze pe sectoarele cu risc ridicat de evaziune şi fraudă fiscală. Primele rezultate sunt deja vizibile în spaţiul public - şi confirmă că direcţia este corectă", a mai scris ministrul Finanţelor.

El este convins că "prin digitalizare, eficientizare operaţională şi, mai ales, prin o nouă atitudine, rezultatele se vor multiplica - în ciuda atacurilor din spaţiul public", care "nu fac decât să confirme că facem ceea ce trebuia făcut demult".

"România are nevoie de o administraţie fiscală modernă, corectă şi eficientă. Iar acest proces a început", şi-a încheiat Nazare postarea.

Opinia Cititorului ( 4 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Ce "știre". Asta înseamnă că ANAF nu a colectat nimic în plus față de anul trecut. Cei 11% sunt de fapt inflația din acest an.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. pentru toate veniturile , ANAF doar incurca si trimite tot felul de somatii si notificari inutile ,pentru a isi justifica numarul urias de +24.000 de angajati.

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      trimit somatii pt 1 leu sau 1000 de lei la populime si se fac , ca nu vad milioanele de lei la smecherimea speciala.

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Datoria de peste 100 de milioane de euro ai lui Gabriel Comanescu de la Constanta au fost stersi cu buretele de catre fosta guvernare Psd cu Ciolacu in frunte.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0879
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4034
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4759
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8418
Gram de aur (XAU)Gram de aur584.3822

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb