Nazare anunţă că autorităţile rămân în alertă pentru aplicarea eficientă a măsurilor fiscale

A.B.
Politică / 2 august, 12:05

Nazare anunţă că autorităţile rămân în alertă pentru aplicarea eficientă a măsurilor fiscale

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a transmis vineri seara, într-un mesaj publicat pe Facebook, că autorităţile vor rămâne în alertă pentru a asigura o aplicare cât mai eficientă a pachetului fiscal-bugetar intrat în vigoare la 1 august.

„Ştim că nu va fi o perioadă uşoară şi că o vor resimţi mai ales cei care nu poartă o vină directă pentru deficitul uriaş în care este România azi”, a scris Nazare, precizând că setul de măsuri este necesar pentru „securizarea fondurilor europene, aşezarea mai echilibrată a sarcinii fiscale şi gestionarea celei mai grave perioade pentru finanţele României din ultimii 20 de ani”.

Ministrul a menţionat aplicarea cotei reduse de TVA de 11% pentru produse şi servicii esenţiale - alimente, medicamente, servicii de apă, cărţi, cazare, catering, inputuri agricole şi servicii sociale - precum şi majorarea accizelor la alcool, tutun şi combustibili. „Pentru a nu se crea presiune suplimentară pe lanţul de distribuţie, acordăm transportatorilor un sprijin prin restituirea accizelor”, a adăugat acesta.

Referitor la contribuţia de sănătate pentru pensiile care depăşesc 3.000 de lei, Nazare a precizat că măsura este temporară, până la 1 ianuarie 2028, şi că se aplică doar pentru suma care depăşeşte pragul: „Unui pensionar cu o pensie de 5.000 de lei pe lună i se vor reţine aproximativ 180 de lei suplimentar, ceea ce înseamnă o contribuţie de sub 4% din venitul său lunar”.

Nazare a subliniat că viitoarele pachete vor viza reducerea cheltuielilor statului şi modernizarea administraţiei fiscale. „Vom aborda cu seriozitate câteva probleme sistemice: creşterea colectării, reducerea evaziunii şi abuzurilor, responsabilizarea mediului de afaceri”, a mai scris ministrul.

În finalul mesajului său, Nazare a lansat un apel către contribuabili: „Ştim că pot apărea neclarităţi sau blocaje ca urmare a implementării primului set de măsuri - de aceea vă încurajăm să ni le semnalaţi. Rămânem în alertă pentru a ne asigura că fiecare decizie contribuie la o economie mai stabilă şi mai echitabilă”.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Unde sunt scaderile de cheltuieli?

    Platim taxe pentru gauri negre. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

vladcazino.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

01 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4557
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4544
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8565
Gram de aur (XAU)Gram de aur472.0453

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb