Negocieri tensionate pentru noul Guvern: Liderii PSD, PNL, USR şi UDMR, convocaţi la Cotroceni

I.S.
Politică / 18 iunie, 16:23

Negocieri tensionate pentru noul Guvern: Liderii PSD, PNL, USR şi UDMR, convocaţi la Cotroceni

Liderii PSD, PNL, USR şi UDMR sunt aşteptaţi astăzi la Palatul Cotroceni pentru consultări cu preşedintele Nicuşor Dan, imediat după încheierea rundelor de negocieri de la Guvern, au declarat surse politice pentru Digi24. Discuţiile sunt tensionate, mai ales în contextul în care UDMR a ameninţat că ar putea părăsi negocierile în ultimul moment, nemulţumit de pierderea unor ministere-cheie, precum cel al Finanţelor.

UDMR şi-a exprimat nemulţumirea faţă de posibilitatea de a rămâne un „partener decorativ” în viitorul guvern. Liderul formaţiunii, Kelemen Hunor, a declarat că UDMR ar putea decide să nu participe la guvernare dacă nu va primi portofolii semnificative. În paralel, ministrul Tanczos Barna şi alţi oficiali ai partidului au exprimat rezerve privind împărţirea funcţiilor.

Negocierile continuă pe două planuri: unul vizează distribuirea ministerelor şi a conducerii altor instituţii publice, iar celălalt se concentrează pe pachetul de măsuri fiscal-bugetare ce trebuie pregătit şi adoptat imediat după instalarea noului Executiv.

Pe lângă tensiunile legate de UDMR, există dispute şi între PSD şi PNL în privinţa unor portofolii importante, precum Ministerul Fondurilor Europene şi Ministerul Energiei. De asemenea, numele lui Ilie Bolojan este vehiculat ca posibil premier tehnocrat în viitorul guvern, în condiţiile în care actualul interimat guvernamental expiră în doar cinci zile.

Opinia Cititorului ( 10 )

  1. a se ține minte de năzdrăvănia lui Mucișor la antena3, o dat în scris că nu va crește TVA !

    1. De undeva trebuie să vină banii, nene Condor. Oricum, toată lumea minte ! ( dr. House).

    marul otravit in guvernul asta este usr, nu udmr.

    lichele ca mitocanul barna si secatura mosteanu nu au ce cauta intr-un un guvern ce se vrea credibil.

    altfel se pare ca am votat degeaba nd. 

    1. Bagă-l în funduleț pe Nd.Dar adânc!

      data viitoare bosss! no problem.

      acu il pazesc astia si nu se poate. 

    USR este inamicul public al ro.

    daca nd va pune pe barna, mosteanu, ghinea, voiculescu sau drula in guvern va fi singurul sau mandat si apoi nici portar la apaca nu va mai ajunge. 

    tot ce a realizat va fi ars.

    oare au uitat ca secaturile astea l-au mazilit din partidul infiintat de el, dupa care si-au legitimat si consolidat statutul de secaturi si escroci politici prin escrocherii si santaj politic? 

    1. "USR este inamicul public al ro."

      ca seful lor "marele handbalist". 

      Dar au bila neagra Ghinea, Voiculescu si Barna pt guvernarea anterioara cand au fost principala sursa de instabilitate! Prostiile si termenele imposibile din PNRR sunt cele ce complica acum politica si ceea ce au scufundat guvernele Ciuca si Ciolacu! Plus dosarul cumpararii milioanelor de vaccinuri anti covid, cum au tupeu Voiculescu si Barna sa preseze acum!?!? E o pata neagra pe ei si jonglarile interne prin care au adus o pe Lasconi la varf pt candidatura la presedintia Romaniei pentru manevrele cel putin dubioase cu turul 1 din 2024 si incompetenta ei de la alegerile din 2025. Atunci unde erau Barna, Voiculescu, Ghinea, Ungureanu si toti ceilalti veleitari veninosi?

    Trebuie sa aiba timp sa negocieze si sa imparta, sunt mult mai multe functii si demnitati, inclusiv la CCR, numiri la varfil magistraturii si la servicii etc. Asta e partea cea mai suculenta, cea mai atractiva si importanta pt politicieni, daca e cazul trebuie data oug cu o decalare a termenului ca sa aiba timp si de functii si de protocol scris semnat si de program de guvernare! E mai bine acum decat instabilitate si santaj in parlament ulterior!

    1. Parcă ziceau că primează salvarea țării, nu funcțiile. Ăștia ne iau de idioți.

Comanda carte
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0677
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3157
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4183
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8708
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.0847

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb