Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că discuţia avută cu prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, s-a concentrat asupra unor priorităţi comune urgente, pe care cele două state trebuie să le urmărească în beneficiul cetăţenilor lor, potrivit unei postări publicate pe pagina sa oficială de Facebook.
Potrivit sursei citate, şeful statului a transmis că Republica Moldova poate conta permanent pe sprijinul României, într-un context regional şi internaţional pe care îl descrie drept dificil.
Nicuşor Dan arată că sprijinul României vizează, între altele, procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană, asigurarea securităţii energetice şi creşterea rezilienţei în faţa ameninţărilor hibride, potrivit postării citate.
Preşedintele mai afirmă că relaţia bilaterală este susţinută de o serie de proiecte majore, care contribuie la consolidarea legăturilor dintre cele două state, potrivit aceleiaşi surse.
În postarea sa pe Facebook, Nicuşor Dan a subliniat că proiectele de interconectare transfrontalieră în domeniile energiei, infrastructurii, transporturilor şi reţelelor digitale au o importanţă deosebită pentru creşterea conectării Republicii Moldova la Uniunea Europeană prin România.
Totodată, Nicuşor Dan susţine că a încurajat creşterea investiţiilor româneşti în Republica Moldova, apreciind că acestea pot contribui la crearea de locuri de muncă şi la susţinerea dezvoltării economice de peste Prut, potrivit sursei citate.
Şeful statului mai afirmă că România sprijină continuarea reformelor interne din Republica Moldova şi consolidarea instituţiilor acesteia, conform aceleiaşi postări pe Facebook.





















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 01.04.2026, 09:39)
In curand, odata cu revenirea la Patria mama a Republici Moldova, TARA v-a avea doi Presedinti, NICULAITA si MAMAIA SANDU, care vor conduce prin Rotatie ROMANIA MARE, pe care o vor duce pe cele mai INALTE CULMI de DEZVOLTARE ECONOMICA si de CIVILIZATIE. Hai cu UNIREA.!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 01.04.2026, 10:01)
Oare saracii romani,cand vor putea conta permanent pe sprijinul României,condus de "salvatorii" Nicuşor-Bolojan ???
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 01.04.2026, 10:15)
Oare saracii romani cand se vor apuca de muncit si sa-si poarte singuri de grija nu sa astepte pomeni de la vreun tatuc?