Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat vineri o serie de legi care trebuie să intre în vigoare până la 31 august, termenul-limită pentru îndeplinirea tuturor jaloanelor şi ţintelor prevăzute în PNRR şi pentru implementarea reformelor şi investiţiilor finanţate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, preluat de Agerpres.
Şeful statului a semnat decretul privind promulgarea Legii privind susţinerea procesului de dezinstituţionalizare a persoanelor adulte cu dizabilităţi, Legii privind integrarea hidrogenului din surse regenerabile şi cu emisii reduse de carbon în sectoarele industriale şi transporturilor, precum şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului pentru completarea cadrului legal de promovare a utilizării energiei din surse regenerabile, explică sursa.
De asemenea, preşedintele a promulgat Legea privind închiderea operaţională şi financiară a PNRR şi Legea privind aprobarea Strategiei naţionale şi a Planului de acţiune pentru conservarea biodiversităţii, iar Nicuşor Dan a afirmat că banii din PNRR înseamnă dezvoltare, modernizare şi progres, cele mai mari investiţii mergând către îmbunătăţirea infrastructurii rutiere şi feroviare, reabilitarea energetică a clădirilor, construcţia sau echiparea unităţilor medicale şi facilitarea finanţării pentru companii, încheie Agerpres.






















































Opinia Cititorului