NICUŞOR DAN: "Obiectivul USR pentru alegeri este obţinerea a 10% din locurile din Parlament"

George Forcoş
Politică / 10 august 2016

Obiectivul Uniunii Salvaţi România (USR) pentru alegerile din toamnă este obţinerea a 10% din locurile din Parlament, a declarat astăzi preşedintele partidului, Nicuşor Dan.

"Ideal ar fi ca formarea Guvernului să depindă de mandatele noastre şi să ne putem impune în programul de guvernare, să putem ameninţa Guvernul cu retragerea sprijinului pentru acele lucruri pentru care ne batem de 10 ani. Ne dorim să sprijinim un Guvern, dar asta nu înseamnă că vom face o alianţă cu celelalte partide care vor sprijini acelaşi Guvern. Relaţia noastră va fi strict cu primul-ministru şi cu Guvernul căruia îi acordăm sprijin. Pentru eventualitatea că vom fi în Parlament, vrem să fim acea forţă politică care să fie în relaţie cu societatea, şi nu pe chestiuni cum sunt pensiile speciale pentru parlamentari sau pentru aleşii locali", a subliniat preşedintele USR, potrivit unor surse din presă.

El a mai precizat că USR doreştea realizarea unei administraţii publice eficiente, o relaie cu cetăţeanul simplificată şi mecanisme clare în interiorul administraţiei publice pentru reducerea riscului de corupţie.

"Există nişte restanţe pe care societatea le resimte, există o problematică a sistemului electoral care nu face loc noilor veniţi, există un prag electoral, există un prag pentru alianţe, există alegerea primarului într-un singur tur,un număr mare de semnături pentru orice candidatură. Noi dorim o administraţie publică eficientă, relaţia cu cetăţeanul să fie una simplă, mecanisme clare în interiorul administraţiei publice pentru reducerea riscului de corupţie, transparenţă în tot ce înseamnă administraţie publică, în special în ceea ce priveşte cheltuirea banului public, depolitizarea sistemului de educaţie, acestea sunt lucrurile pe care ni le dorim", a spus Nicuşor Dan.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0810
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3461
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4596
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8849
Gram de aur (XAU)Gram de aur466.3616

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb