Nicuşor Dan şi-a numit echipa de 16 consilieri prezidenţiali - jumătate dintre ei au lucrat cu el la Primăria Capitalei

A.B.
Politică / 6 octombrie, 16:43

Nicuşor Dan şi-a numit echipa de 16 consilieri prezidenţiali - jumătate dintre ei au lucrat cu el la Primăria Capitalei

Preşedintele Nicuşor Dan şi-a desemnat echipa de 16 consilieri prezidenţiali, de stat şi onorifici, printre aceştia numărându-se Ludovic Orban, Eugen Tomac, Marius Lazurca, Valentin Naumescu şi Cosmin Soare, potrivit mass-media.

Nouă dintre cei 16 consilieri au colaborat anterior cu Nicuşor Dan în perioada în care acesta era primarul general al Capitalei, iar alţi membri provin din politică şi mediul universitar. Cei mai mulţi îşi vor prelua atribuţiile în lunile octombrie şi noiembrie 2025.

Printre cei care îl urmează pe Nicuşor Dan la Cotroceni se află:

- Alexandru Ciurea, consilier pe probleme juridice, fost deputat USR şi consilier juridic la Primăria Capitalei;

- Ramona Dinu, fost senator USR şi consilier în Primăria Bucureşti, implicată în dizolvarea companiilor municipale;

- Ştefania Simion, avocat şi fost director al Administraţiei Parcului Natural Văcăreşti;

- Andreea Miu, fost director de cabinet al lui Nicuşor Dan, care va conduce Secretariatul General al Administraţiei Prezidenţiale;

- Diana Pungă, fost administrator public al Capitalei;

- Ana-Maria Geană, fost consilier la Primăria Capitalei şi la Cancelaria premierului;

- Diana Iancu, fostă jurnalistă, consilieră pentru comunicare publică;

- Cristian Roşu, fost director în Primăria Capitalei;

- Ştefan Dragomirescu, fost şef al Serviciului Administrare Sedii în cadrul PMB.

De asemenea, din echipa prezidenţială fac parte şi personalităţi din sfera politică şi diplomatică:

- Marius Lazurca, consilier pe politică externă, fost ambasador al României în Vatican, Ungaria şi Mexic, nume vehiculat pentru şefia SIE;

- Ludovic Orban, consilier pentru politică internă, fost premier şi preşedinte al PNL;

- Valentin Naumescu, consilier pentru afaceri europene, profesor universitar la UBB Cluj şi fost secretar de stat în MAE;

- Eugen Tomac, consilier onorific pentru relaţia cu românii de pretutindeni, europarlamentar;

- Cosmin Soare, consilier pe probleme constituţionale, avocat şi colaborator juridic al lui Nicuşor Dan;

- Andrei Popovici, consilier onorific pentru economie;

- Roxana Butnaru, consilier de stat la Cancelaria Ordinelor.

Prin aceste numiri, Nicuşor Dan îşi consolidează o echipă formată din foşti colaboratori, profesionişti din administraţie şi figuri politice cu experienţă, mizând pe continuitate, loialitate şi expertiză în gestionarea aparatului de stat.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Omniprezenti detractorii de la canalele TV ale mogulilor declarau ca presedintele Dan sta ascunsc si nu face nimic ca e timorat. Eu vad ca lucreaza, e sistematic, alege consilieri dupa opinia sa si nu dupa influentii tradatori, partide sau ambasadori. As fi preferat sa nu i dea acces si lui Ludovic Orban, care la alegeri a aratat ca e un intrigant si FD e vehicul pt contre si intimpinari!

    Nu stiu persoana dar ar trebui sa propuna presedintelui sa ceara de la d presedinta CCR o analiza privind cauzele prescriptiilor din marile dosare de coruptie, timingul deciziilor CCR fata de termenele din aceste dosar si cat din motivarile acestor dosare s au sprijinit pe deciziile CCR din mandatele Dorneanu si Enache. Nu pot fi cerute analize pentru restul din cele 10 000 dosare penale prescrise prin decizii CCR, nu e posibil, dar cele privind coruptia si privatizarile penale din ultimii 25 de anii macar.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “CSR şi sustenabilitate”
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0835
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3789
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4992
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8344
Gram de aur (XAU)Gram de aur572.5195

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
sustenlandia.com
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb