Parlamentul grec adoptă legea privind reglementarea datoriilor contribuabililor către stat

Ziarul BURSA #Jurnal de criză / 23 martie 2015

Parlamentul grec a votat vineri seara, cu o largă majoritate, o lege care facilitează reglementarea datoriilor contribuabililor către stat şi casele de asigurări sociale, care se ridică la zeci de miliarde de euro, relatează AFP, conform Agerpres.

Legea - "Reglementări pentru relansarea economiei" - face parte din angajamentele electorale ale noului guvern cu privire la un pachet de măsuri sociale în favoarea celor săraci loviţi de criză. Actul normativ le permite contribuabililor şi întreprinderilor care nu au putut, din cauza recesiunii din ultimii ani, să-şi plătească impozitele sau cotizaţiile, să-şi reglementeze datoriile în 100 de rate, beneficiind de reduceri la suprataxa arieratelor.

Ministrul finanţelor de la Atena, Yanis Varoufakis, a subliniat, în timpul dezbaterii din Parlament, că politica de austeritate impusă Greciei "a fost catastrofală" şi "milioane de eleni sunt în imposibilitatea de a-şi plăti impozitele sau cotizaţiile, care se ridică în prezent la 76 miliarde de euro sau 42% din Produsul Intern Brut (PIB) grec".

Potrivit ministrului, "3,5 milioane de greci (la o populaţie de 10,9 milioane locuitori) datorează fiecare statului până la 3.000 de euro şi, din cauza sărăciei, ei nu îi pot rambursa".

Această lege îi va încuraja să-şi reglementeze datoriile şi astfel să crească veniturile statului, a mai spus ministrul.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb